ԱՄՆ դեսպանատունը չի քննարկում տեղեկություններ կապված իրավապահ քննությունների հետ. FBI-ի խմբի այցի մասին տեղեկության հետքերով
ԱՄՆ դեսպանատունը չի քննարկում տեղեկություններ կապված իրավապահ
քննությունների հետ. FBI-ի խմբի այցի մասին տեղեկության հետքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը իրավասու չէ հաստատել, ժխտել կամ քննարկել տեղեկություններ կապված իրավապահ քննությունների հետ: Այս մասին նշեցին դեսպանությունից՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով արձագանքելով ԶԼՄ-ների որոշ հրապարակումների, ըստ որոնց՝ ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) քննիչների խումբը կայցելի Հայաստան:
«Մեր քաղաքականությունից ելնելով՝ մենք իրավասու չենք հաստատել, ժխտել կամ քննարկել տեղեկություններ կապված իրավապահ քննությունների հետ»,- ասացին դեսպանությունից:
Գործակալությունը խնդրի մասին փորձեց տեղեկություններ ճշտել ՀՀ գլխավոր դատախազությունից: «Նշված նպատակով նման խմբի այցելության մասին տեղեկատվություն ՀՀ դատախազությունը չունի»,- հայտնեցին դատախազությունից:
Հայկական որոշ լրատվամիջոցներ օրերս տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե Հայաստան են ժամանելու ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) քննիչների խումբ. «Խմբի անդամները Հայաստանից ապօրինի կապիտալի արտահոսքի ուսումնասիրություններ են սկսելու»:

Посольство США не обсуждает информацию о расследованиях правоохранительных органов: по следам информации о визите группы FBI
Посольство США не обсуждает информацию о расследованиях правоохранительных
органов: по следам информации о визите группы FBI
Посольство США в Армении не уполномочено подтверждать, отрицать или обсуждать расследования правоохранительных органов. Об этом сообщили в посольстве США в Армении в ответ на просьбу Арменпресс прокомментировать сообщения некоторых СМИ о предполагаемом визите группы ФБР в Армению.
«Исходя из нашей политики, мы не уполномочены подтверждать, отрицать или обсуждать расследования правоохранительных органов», - сказал сотрудник посольства.
Арменпресс также пыталось получить информацию в Генеральной прокуратуре Армении.
«Прокуратура Республики Армения не располагает информацией о посещении такой группы по указанной цели», - сообщили в прокуратуре.
Ряд армянских СМИ распространили информацию о визите в Армению группы ФБР, отметив, что «члены группы начнут расследование незаконного оттока капитала из страны».