ԱՄՆ դեսպանատունը չի քննարկում տեղեկություններ կապված իրավապահ քննությունների հետ. FBI-ի խմբի այցի մասին տեղեկության հետքերով
ԱՄՆ դեսպանատունը չի քննարկում տեղեկություններ կապված իրավապահ
քննությունների հետ. FBI-ի խմբի այցի մասին տեղեկության հետքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը իրավասու չէ հաստատել, ժխտել կամ քննարկել տեղեկություններ կապված իրավապահ քննությունների հետ: Այս մասին նշեցին դեսպանությունից՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով արձագանքելով ԶԼՄ-ների որոշ հրապարակումների, ըստ որոնց՝ ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) քննիչների խումբը կայցելի Հայաստան:
«Մեր քաղաքականությունից ելնելով՝ մենք իրավասու չենք հաստատել, ժխտել կամ քննարկել տեղեկություններ կապված իրավապահ քննությունների հետ»,- ասացին դեսպանությունից:
Գործակալությունը խնդրի մասին փորձեց տեղեկություններ ճշտել ՀՀ գլխավոր դատախազությունից: «Նշված նպատակով նման խմբի այցելության մասին տեղեկատվություն ՀՀ դատախազությունը չունի»,- հայտնեցին դատախազությունից:
Հայկական որոշ լրատվամիջոցներ օրերս տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե Հայաստան են ժամանելու ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) քննիչների խումբ. «Խմբի անդամները Հայաստանից ապօրինի կապիտալի արտահոսքի ուսումնասիրություններ են սկսելու»:

U.S. Embassy does not discuss law enforcement investigations – ARMENPRESS tries to get information over alleged visit of FBI group to Armenia
U.S. Embassy does not discuss law enforcement investigations – ARMENPRESS tries to get
information over alleged visit of FBI group to Armenia
YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS.  The U.S. Embassy in Armenia is not authorized to confirm, deny, or discuss law enforcement investigations. At the request of ARMENPRESS to comment on the reports of some media outlets about the alleged visit of the FBI group to Armenia.
“As a matter of policy we do not confirm, deny, or discuss law enforcement investigations”, an Embassy employee said.
ARMENPRESS tried to get information also from the General Prosecutor’s Office. “The Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia has no information about the visit of such a group for the mentioned goal”, a Prosecutor’s Office employee said.
A number of Armenian media outlets spread information recently about the visit of an FBI group to Armenia, noting that “the group members will launch an investigation into illegal capital outflow.