Մեր ժողովրդի հերոսական ավանդույթները շարունակում է անկախության սերունդը. Բակո Սահակյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում ասված է.
Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Պաշտպանության բանակի հարգարժա՛ն գեներալներ, սպաներ, զինվորներ,
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձի առթիվ։
Մայիսի 9-ը վաղուց արդեն դարձել է մեր հերոս ժողովրդի հաղթանակների խորհրդանիշը։ Պատմությունը մեկ անգամ չէ ապացուցել, որ տարբեր ժամանակահատվածներում հայրենիքի համար վճռորոշ պահերին մենք կարողացել ենք համախմբվել եւ պաշտպանել համազգային շահը, մեր հողն ու օջախը, ընտանիքն ու երեխաներին։ Մեր ժողովրդին դա հաջողվել է իր խիզախության ու արիության, հայրենիքի հանդեպ անսահման սիրո եւ նվիրվածության, իր միասնականության ու անսասան կամքի շնորհիվ:
Մենք միշտ հիշում ենք մեր հերոս հայրերի ու պապերի սխրագործությունները Մեծ Հայրենականում, մենք դաստիարակվել ենք նրանց օրինակով ու նաեւ այդ  օրինակով էլ ոգեշնչված ազատագրել ենք Շուշին, հայկական հինավուրց բնակավայրերը եւ կերտել ազատ ու անկախ պետականություն:
Մեր ժողովրդի հերոսական ավանդույթներն այսօր շարունակում է անկախության սերունդը, շարունակում է պատվով ու վստահորեն՝ հարստացնելով մեր տարեգրության հաղթական էջերը։
Այս տոնական օրը ես շնորհավորում եմ մեր բոլոր քույրերին ու եղբայրներին Արցախում, Մայր Հայաստանում եւ Սփյուռքում: Թող մայիսյան նվիրական հաղթանակները միշտ ուղենիշ լինեն մեր ժողովրդի համար եւ տանեն դեպի նոր նվաճումներ ու ձեռքբերումներ։ Բոլորիս մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն ու ամենայն բարիք»:

YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan on May 9 addressed a congratulatory message on the Victory Day, the 26th anniversary of the Nagorno Karabakh Republic Defense Army and the liberation of Shushi, the Artsakh Presidential Office told Armenpress.
Dear veterans of the Great Patriotic and Artsakh Liberation wars,
Respected generals, officers and soldiers of the Defense Army,
On behalf of the republic’s authorities and personally myself I cordially congratulate you on the Victory Holiday, the 26th anniversary of the NKR Defense Army and the Liberation of Shushi.
May 9 has long been the symbol of victories of our heroic people. History has proven more than once that in different periods, during ordeals our Motherland underwent we have managed to unite and protect our national interests, homes and hearths, families and children. Our people managed to do that due to their courage and brevity, the infinite love and devotion to the Motherland, their unity and unshakable will.
We always remember the feat of our heroic fathers and grandfathers in the Great Patriotic War, we have been brought up by their example, and inspired also by this very example we have liberated Shushi, ancient Armenian settlements and built a free and independent statehood.
The independence generation today continues our people’s heroic traditions; continues with dignity and confidence enriching the victorious pages of our history.
This festive day I congratulate all our sisters and brothers in Artsakh, Mother Armenia and the Diaspora. Let the May cherished victories be a landmark for our people and lead to new achievements and accomplishments. I wish all of us peace, welfare and all the best”.