Կառավարության կազմում էական փոփոխություններ կլինեն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է լսել երկրի անվտանգության միջավայրի վերաբերյալ ՀՀ զինված ուժերի և Ազգային անվտանգության մարմինների զեկույցները: Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրության ավարտից հետո այս մասին Փաշինյանը նշեց լրագրողների հետ զրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե որն է լինելու իր առաջնահերթ անելիքը:
«Բոլոր ոլորտների հետ կապված ունենք առաջարկություններ, սակայն դա առավել հստակ կլինի այդ բոլոր զեկույցները լսելուց, ինֆորմացիան ամբողջական ունենալուց հետո»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Լրագրողների հետաքրքրվեցին Նիկոլ Փաշինյանի կադրային սպասվող քաղաքականությամբ:
«Այդ բոլոր հարցերը քննարկվում են: Այսօր անուններ հրապարակելը ճիշտ չէ: Այո, բազմաթիվ թեկնածուներ կան, ունենք պրոֆեսիոնալներ, որոնք պետք է ներգրավվեն կառավարման ոլորտում: Կառավարության կազմում էական փոփոխություններ կլինեն: Ի դեպ, երբ մենք ասում ենք ազգային համերաշխություն և միասնություն, դա չի նշանակում, որ բոլորս ամեն ինչի մասին նույն կերպ ենք մտածում, մեր տեսակետները նույնական են, իսկ քննադատությունը համարվում է միասնության խաթարում: Իհարկե ոչ: Հաշվի առնելով ընթացիկ քաղաքական վիճակի առանձնահատկությունները՝ մենք պետք է այդ մթնոլորտը կարգավորենք»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոսելով առաջիկա անելիքների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ նախատեսում է ընտրական համակարգի բարեփոխումների գործընթաց և այդ ուղղությամբ անպայման միջոցներ ձեռնարկելու են: Այն հարցին, թե արդյոք հստակ են արտահերթ ընտրությունների ժամկետները, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այդ բոլոր հարցերը քննարկվում են:
Լրագրողների հետաքրքրվեցին, թե վարչապետի, որ լիազորություններն է նա պատրաստվում նվազեցնել, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ սուպերվարչապետական համակարգ չպետք է լինի և ինքն աշխատելու է այդ ուղղությամբ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ մայիսի 9-ին պատրաստվում է մեկնել Արցախի Հանրապետություն: Նա նաև նշեց, որ առաջիկայում մասնակցելու է ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին: Նա հույս հայտնեց, որ ՌԴ նախագահի հետ երկկողմ հանդիպում կլինի:

YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS.  New Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan says he is planning to be briefed by the military and national security on the country’s security environment.
“We have proposals on all sectors, however this will be more specific after hearing all reports, and having the information more completely”, Pashinyan told reporters after being elected when asked about his primary steps.
Reporters also asked about staff policy.
“All these issues are under discussion. Disclosing names today isn’t appropriate. Yes, there are numerous candidates, we have professionals who must be involved in the administration sector. There will be significant changes in the government’s composition. By the way, when we are saying national solidarity and unity, this doesn’t mean that all of us think about everything the same way, our viewpoints are identical, while criticism is considered disruption of unity. Of course not. Taking into account the specificities of the current political situation, we must regulate this atmosphere,” Pashinyan said.
Speaking about upcoming plans, Pashinyan said he plans a reforms process of the electoral system and measures will definitely be taken in this direction.
Pashinyan also said the timing of snap elections is under discussion.
Asked which powers of the PM he is planning to reduce, Pashinyan noted that a super Prime ministerial system shouldn’t exist and he will work in this direction.
He said he will depart to Artsakh on May 9. He also mentioned that he will take part in the EEU summit soon. He expressed hope that a bilateral meeting with the Russian president will take place.