Քաթարից և Չինաստանից ժամանած գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրում կատարելու հեռանկարով
Քաթարից և Չինաստանից ժամանած գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի
էներգետիկ ոլորտում ներդրում կատարելու հեռանկարով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Աշոտ Մանուկյանն  ընդունել է Քաթարից և Չինաստանից ժամանած գործարարներ  «Redco International W.L.L.» ընկերության գլխավոր  գործադիր տնօրեն  Սաիֆ-Ուր-Ռեհման Խանին  և  «PowerChina»  միջազգային խմբի նախագահ Սոն Դոնշենին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է  գործարարների այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ չինական ընկերությունների հետ արդեն իսկ առկա է արդյունավետ փոխգործակցություն։ Նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրել է մինչև 2036թ. Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը և համագործակցության զարգացման համատեքստում անդրադարձել, մասնավորապես, վերականգնվող  էներգետիկայի բնագավառում ներդրումային գրավչություն ունեցող նախագծերին։ Ընդգծելով, որ այդ նախագծերի առաջնային նպատակն արտահանման նպատակով  էլեկտրաէներգիայի արտադրական հզորությունների ավելացումն է՝ Աշոտ Մանուկյանը մանրամասներ է ներկայացրել «Երևանի ՋէԿ»-ի 2 էներգաբլոկի,   «Շնող», «Մեղրի»   հիդրոէլեկտրակայանների,    «Լոռի-Բերդ»  ՀԷԿ-երի համալիրի կառուցման ծրագրերի վերաբերյալ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Սոն Դոնշենին Աշոտ Մանուկյանին ներկայացրել է իր ղեկավարած ընկերության գործունեությունըխոսել ընկերության առաջնահերթությունների մասին, ինչպես նաև քննարկել Հայաստանի հետ  էներգետիկայի  բնագավառում համագործակցության հնարավորությունները:
Նա ընդգծել է, որ աշխարհի ավելի քան 100 երկրում «PowerChina»  ընկերությունը գործունեություն է  ծավալում  նաև էներգետիկայի  ոլորտում, մասնավորապես՝  մասնագիտացած է հիդրոկայաններիարևային և ջերմային կայանների   կառուցման գործում: Ս. Դոնշենին նշել է, որ շահագրգռված են ՀՀ էներգետիկ ոլորտում համագործակցությամբ՝ հաշվի առնելով երկրի ճկուն ներդրումային միջավայրը
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի վերազինման և արդիականացման արդյունքում արտադրական կարողությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ։
Խոսելով տարածաշրջանային ինտեգրման շրջանակում էլեկտրաէներգետիկական համակարգում նախատեսվող նախագծերի մասին՝ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ընթացքի մեջ է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը, և ակնկալվում է, որ դրա շնորհիվ զգալիորեն կավելանա Հայաստանից դեպի Իրան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը։ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է նաև Հայաստան-Վրաստան նոր էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծի կառուցումը, որի համակցումը  Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ գծին հնարավորություն կտա Հայաստանը դարձնել էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի, ապա նաև Ռուսաստանի միջև։
Գործարարները շնորհակալություն  են հայտնել նախարարի պաշտոնակատարին՝ ոլորտի զարգացման առաջնահերթությունները հանգամանալի ներկայացնելու համար և համագործակցության  պատրաստակամություն հայտնել:

Qatari and Chinese businessmen interested in prospect of making investment in Armenia’s energy field
Qatari and Chinese businessmen interested in prospect of making investment in Armenia’s
energy field
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. Acting minister of energy infrastructures and natural resources of Armenia Ashot Manukyan received Qatari and Chinese businessmen - Executive Director of Redco International W.L.L. Saif-Ur-Rehman Khan and President of PowerChina International Group Song Dongsheng, the ministry told Armenpress.
The acting minister attached importance to the businessmen’s visit to Armenia, stating that there is already a productive mutual cooperation with the Chinese companies. Ashot Manukyan introduced the guests on Armenia’s 2036 energy development strategy and touched upon the projects in renewable energy field with investment attractiveness. The acting minister said the primary goal of these projects is to increase the energy production capacities directed for export and presented details over the projects of constructing Yerevan TPP’s 2nd energy unit, Shnogh, Meghri HPPs, Lori-Berd HPP.
President of PowerChina International Group Song Dongsheng thanked for the reception and introduced the acting minister on the company’s activity, talked about the company priorities, as well as discussed the cooperation opportunities with Armenia in the energy field.
Song Dongsheng said PowerChina operates in the energy field in more than 100 countries of the world, it is mainly specialized in construction of hydropower plants, solar and thermal power stations. He added that they are interested in cooperation in the Armenian energy sphere taking into account the country’s flexible investment environment.
During the meeting the officials exchanged views on the prospects of production capacity development as a result of the upgrading and re-equipment of the Armenian Nuclear Power Plant.
The businessmen thanked the acting minister for thoroughly presenting the priorities of the field’s development and expressed readiness to cooperate.