Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության և պետական եկամուտների ցուցանիշներն աճել են
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ընթացիկ տարվա առաջին չորս ամիսների արտաքին առևտրաշրջանառության և պետական եկամուտների ցուցանիշներն աճ են գրանցել՝ 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ֆեյսբուքյան էջում դա փաստող ինֆոգրաֆիկա է հրապարակել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը:
2018-ի չորս ամիսներին պետական բյուջե է մուտք եղել 418.5 միլիարդ դրամ հարկային եկամուտ՝ 2017-ի նույն ժամանակաշրջանի 363.5 միլիարդ դրամի համեմատ: Եթե 2017-ի հունվար-ապրիլին մաքսային գանձումները կազմել են 81.6 միլիարդ դրամ, ապա 2018-ին՝ 90 միլիարդ դրամ: Ներմուծման ծավալը 2018-ի չորս ամիսներին կազմել է 1 միլիարդ 333.6 միլիոն դոլար՝ 2017-ի 930.5 միլիոն դոլարի դիմաց: Արտահանման ծավալն էլ կազմել է 765 միլիոն դոլար (2018)՝ 588.2 միլիոն դոլարի (2017) համեմատ:
Հարկային եկամուտները աճել են 55 միլիարդ դրամով (15.1 տոկոս), մաքսային գանձումները՝ 8.4 միլիարդ դրամով (10.3 տոկոս), ներմուծումը՝ 403.1 միլիոն դոլարով (43.3 տոկոս), արտահանումը՝ 176.8 միլիոն դոլարով (30.1 տոկոս):

Выросли показатели внешнеторгового оборота и государственных доходов Армении
Показатели внешнеторгового оборота и государственных доходов Армении за первые четыре месяца текущего года увеличились по сравнению с аналогичным периодом 2017 года. Как сообщает Арменпресс, исполняющий обязанности премьер-министра Армении Карен Карапетян опубликовал свидетельствующую об этом инфографику на своей странице в Facebook.
За четыре месяца 2018 года в государственный бюджет начислен налог на 418,5 млрд. драмов против 363,5 млрд. драмов за аналогичный период 2017 года. Если в январе-апреле 2017 года таможенные сборы составили 81,6 млрд. драмов, то в 2018 году - 90 млрд. драмов.
Объем импорта за четыре месяца 2018 года составил 1 млрд. 333,6 млн. долларов против 930,5 млн. долларов США в 2017 году. Объем экспорта составил 765 млн долларов США (2018 год) по сравнению с 588,2 млн долларов США (2017 год).
Налоговые доходы увеличились на 55 млрд. драмов (15,1 процента), таможенные платежи - на 8,4 млрд. драмов (10,3 процента), импорт - на 403,1 млн. долларов США (43,3 процента), экспорт - на 176,8 млн. долларов США (30,1 процента).