Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում ԵԱՀԿ դիտարկումն անցել է առանց միջադեպերի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը մայիսի 3-ին հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած հատվածում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Վլադիմիր Մինարիկը (Սլովակիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Ալեքսանդր Նեպոկրիտիխը (Ռուսաստան)։

OSCE monitoring at Artsakh-Azerbaijan line of contact passed without incidents
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. On May 3, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the ceasefire regime on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the southeast from Talish village of the Martakert region, Artsakh’s foreign ministry told Armenpress.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Ghenadie Petrica (Moldova), as well as Head of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Vladimir Minarik (Slovakia).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Mihail Olaru (Moldova) and Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain), as well as representative of the OSCE HLPG Lieutenant Colonel Alexander Nepokrytykh (Russia).