Վալերի Գերգիեւը նշում Է ծննդյան 65-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարիինյան պետական ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Վալերի Գերգիեւը նշում Է ծննդյան 65-ամյակը: Հոբելյանի առթիվ նրան շնորհավորել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 2-ին այս մասին հաղորդել Է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Թե՛ Ռուսաստանում եւ թե՛ ամբողջ աշխարհում ձեզ ճանաչում են որպես ականավոր դիրիժորի, աշխարհի առաջատար երաժշտական թատրոններից մեկի ղեկավարի, որպես հիանալի ստեղծագործողի, սիրված աշխատանքով տարված մարդու»,- նշված Է շնորհավորական հեռագրում:
Վալերի Գերգիեւը ՌԴ-ի ժողովրդական արտիստ Է (1996), ՌԴ-ի Պետական մրցանակի դափնեկիր գրականության եւ արվեստի բնագավառում (1993) եւ հումանիտար գործունեության բնագավառում (2015):
Արժանացել Է Հայաստանի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Նիդեռլանդների, Լեհաստանի, Ֆրանսիայի, Ճապոնիայի մի շարք պետական պարգեւների:

Путин назвал Гергиева выдающимся дирижером
Президент России Владимир Путин поздравил художественного руководителя Государственного академического Мариинского театра Валерия Гергиева с 65-летием. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду пресс-служба Кремля.
"И в России, и во всем мире вас знают как выдающегося дирижера, руководителя одного из ведущих музыкальных театров мира. Как неординарного, творческого, увлеченного любимым делом человека, - отмечается в поздравительной телеграмме.
Валерий Гергиев – народный артист РФ (1996), лауреат Государственных премий РФ в области литературы и искусства (за 1993) и в области гуманитарной деятельности (2015).
Удостоен ряда государственных наград Армении, Германии, Италии, Нидерландов, Польши, Франции, Японии.