Բրիտանիան մտադիր Է հրապարակել այն ռուսաստանցիների անունները, որոնք ակտիվներ են պահում օֆշորներում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ պահանջում են ընդունել օրինագիծ, որն անդրծովյան տարածքների՝ Բրիտանական Վիրջինյան եւ Կայմանյան կղզիների իշխանություններին պարտավորեցներ բացահայտել ընկերությունների այն շահառուների ինքնությունը, որոնք փող են պահում այնտեղ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Times թերթը:
Օրինագծի շահապաշտպանները նշում են, որ մինչ օրս անդրծովյան տարածքները չեն կատարել Մեծ Բրիտանիայում գործող պահանջն օֆշորային ակտիվների սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկատվության հրապարակման մասին: Դա, ինչպես կարծում են նախաձեռնության կողմնակիցները, գործարարներին, «այդ թվում՝ ռուսաստանցի» գործարարներին, թույլ Է տալիս լվանալ փողերը, որոնք այնուհետեւ ուղղվում են հանցավոր գործունեության ֆինանսավորմանը:
Պահպանողական Էնդրյու Միթչելի խոսքով՝ այդ օրենքն անհրաժեշտ Է հավաստիանալու համար, որ «բրիտանական դրոշի ներքո կեղտոտ փողեր չեն լվացվում աշխարհում որտեղ Էլ որ լինի»: Միթչելը նաեւ հայտարարել Է, որ նախաձեռնությունը կպաշտպանեն 19 կուսակիցներ, ինչն «ավելի քան բավարար Է» կառավարությունում այն անցկացնելու համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Британия намерена раскрыть имена россиян, хранящих активы в офшорах
Группа депутатов британского парламента требует принятия законопроекта, который обязал бы власти заморских территорий — Британских Виргинских и Каймановых островов — раскрывать личности бенефициаров компаний, хранящих там деньги. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Times.
Лоббисты законопроекта отмечают, что до сих пор заморские территории не выполняли действующее в Великобритании требование о разглашении информации о собственниках офшорных активов. Это, как считают сторонники инициативы, позволяет бизнесменам, "в том числе из России", отмывать деньги, которые затем идут на финансирование преступной деятельности.
По словам консерватора Эндрю Митчелла, такой закон необходим, чтобы удостовериться, что "грязные деньги не отмываются под британским флагом где бы то ни было в мире". Митчелл также заявил, что инициативу поддержит 19 однопартийцев-заднескамеечников, что "более, чем достаточно", чтобы продавить ее в правительстве.