Ֆրանսիայում ահաբեկչական կազմակերպությունների ավելի քան 400 «դոնորների» են բացահայտել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու տարում Ֆրանսիայում ահաբեկչական կազմակերպությունների ավելի քան 400 «դոնորների» են բացահայտել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Փարիզի դատախազ Ֆրանսուա Մոլենսը:
«Մենք գիտենք, որ այնպիսի կազմակերպությունների, ինչպիսիք են «Իսլամական պետությունը» եւ «Ալ Քաիդան», փող Է անհրաժեշտ մի շարք կարիքների բավարարման համար… Նրանց փող Է անհրաժեշտ իրենց ահաբեկչական գործողությունները կատարելու համար… Մենք աշխատանք ենք տանում, որը թույլ Է տվել վերջին երկու տարում Ֆրանսիայում բացահայտել 416 «դոնորների» եւ 320 փող «գանձողների», որոնք հիմականում հաստատված են Թուրքիայում եւ Լիբանանում, եւ որոնց շնորհիվ Սիրիայում եւ Իրաքում գտնվող ջիհադականները կարողանում են միջոցներ ստանալ»,- ասել Է Մոլենսը France Info ռադիոկայանի եթերում:
Նա հայտնել Է տվյալներ, որոնց համաձայն 2015 թվականի հունվարին Փարիզում գրոհների նախապատրաստման համար ահաբեկիչները ծախսել են 25 հազար եվրո, իսկ նույն թվականի նոյեմբերին՝ 80 հազար եվրո: Ապրիլի 25 – 26-ը Փարիզում տեղի Է ունենում միջազգային խորհրդաժողով՝ նվիրված ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Во Франции выявили более 400 "доноров" террористических организаций
Более 400 "доноров" террористических организаций выявлено воФранции задва года.Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщил прокурор Парижа Франсуа Моленс.
"Мы знаем, что таким организациям как "Исламское государство"* и "Аль-Каида"* нужны деньги дляудовлетворения ряда потребностей… Им нужны деньги, чтобы поддерживать их террористические действия… Мы ведем работу, которая позволила задва последних года выявить 416 "доноров" воФранции и320 "сборщиков" денег, которые базируются восновном вТурции иЛиване, иблагодаря которым джихадисты, находящиеся вСирии иИраке, могут получать средства",— сказал Моленс вэфире радиостанцииFrance Info.
Он привел данные, согласно которым наподготовку атак вПариже вянваре 2015 года террористы потратили 25 тысяч евро, аноябре того же года— 80 тысяч евро.