Հայաստանը մարդասեր հերոսների հանդիպման վայրն է դառնում. Ռուբեն Վարդանյանը՝ «Ավրորա-2018»-ի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի եռօրյա միջոցառումների շրջանակներում կներկայացվի նաև առաջին երկու տարվա մրցանակակիրների կատարած աշխատանքը: «Կներկայացվի, թե ինչպես են կազմակերպությունները 14 երկրում իրենց ստացած գումարներն ուղղել մարդկանց կրթության, բժշկական ծառայությունների մատուցման ապահովմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Բարերարի խոսքով՝ Հայաստանում մրցանակի շնորհումը լավ առիթ է աշխարհի տարբեր ծայրերում հերոսական աշխատանք կատարող մարդկանց հանդիպման, ծանոթության և հետագա շփումների համար: Նրա խոսքով՝ սպասվում են հյուրեր աշխարհի տարբեր անկյուններից, ինչը կարևոր քայլ է Հայաստանը ճանաչելի դարձնելու ոչ միայն որպես առաջին քրիստոնյա երկիր կամ ցեղասպանություն վերապրած ազգ, այլև մարդասիրության կենտրոն:
Բացի այդ կկայանան ավանդական դարձած «Aurora Dialogues» քննարկումները, որը միջազգային հարթակ է գիտնականների և փորձագետների համար՝ ուսումնասիրելու և քննարկելու հումանիտար մարտահրավերները: Համաժողովը ձգտելու է բացահայտել խնդիրները, վերլուծել անցյալի դասերը եւ խրախուսել նորարարական գործունեությունը ներկայում՝ ապագան լավը դարձնելու նպատակով:
Նուբար Աֆեյանն էլ, ով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության մյուս համահիմնադիրն է, նշեց, որ իրենք ամրացնելու են մրցանակաբաշխության՝ Հայաստանում գցած արմատները: «Մենք ցանկանում ենք ապագայում «Ավրորան» մնա որպես հայ պատմության, հիշատակի վրա հիմնված աշխարհին նվիրված ծրագիր: Որևէ մի իրադարձություն կդառնա այդ արմատային պատմության փոքր մասը: Ապրիլի 24-ը մեր պատմության մեջ մնալու է որպես հարգանքի ու հիշատակի օր և ուրախ ենք, որ ներկա վիճակը թույլ տվեց, որ դա լինի»,-ասաց Նուբար Աֆեյանը:
Այս տարի հայտնի կդառնա «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի երրորդ դափնեկիրը: Ապրիլի 24-ին Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը հայտարարեցին այս տարվա հերոսներին: Նրանք են իրավապաշտպան Չո Լա Աունը (Մյանմա), բժիշկ, կանանց իրավունքների պաշտպան Սունիտա Քրիշնանը (Հնդկաստան), կաթոլիկ միաբան Հեկտոր Թոմաս Գոնսալես Կաստիլյոն (Մեքսիկա): «Ավրորա» մրցանակաբաշխության ընտրող հանձնաժողովը այս տարվա համար ստացել է 750 հայտ 115 երկրից 12 լեզվով:
«Ավրորայի» յուրաքանչյուր հերոսին առաջարկվել է այս տարվա 1 միլիոն դոլարի մրցանակին առաջադրել մինչև երեք կազմակերպություն։ Չո Լա Աունն առաջադրել է «Բժիշկներ առանց սահմանների», «Բժիշկների օգնության մալայզիական ընկերություն» և «Միգրացիայի միջազգային կաթոլիկ հանձնաժողով» կազմակերպությունները: Հեկտոր Թոմաս Գոնսալես Կաստիլյոն առաջադրել է «Օազիս Սան Խուան դե Դիոս» և «Յից Կա-ան» բնապահանական գյւողատնտեսական դպրոց» կազմակերպությունները:  Սունիտա Քրիսշնանն առաջադրել է «Փրաջվալա», «Վերջ կանանց և երեխաների թրաֆիքինգի», «Սալափ Հնդկաստան» կազմակերպությունները։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ամենամյա եռօրյա միջոցառումները տեղի կունենան 2018թ. հունիսի 8-10-ը: Մրցանակի դափնեկրի անունը հայտնի կդառնա հունիսի 10-ին:

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The works done by the prize winners of the two years of “Auroroa” Humanitarian Award will be presented during the 3-day events of “Aurora-2018”. “It will be presented how the organizations directed the money they received to the education of people and health services in 14 countries”, ARMENPRESS reports Co-founder of “Auroroa” Humanitarian Award Ruben Vardanyan told the reporters.
According to the philanthropist bestowing the award in Armenia is a good chance for people doing heroic works in different parts of the world to meet and keep in touch in the future. According to him, guests are expected to arrive from various parts of the world which is an important step for raising awareness of Armenia not only as the first Christian country or a nation that survived genocide, but also as a humanitarian hub.
The third winner of “Aurora” award will be named this year. Ruben Vardanyan and the other Co-founder Noubar Afeyan named the heroes of this year. They are Mr. Kyaw Hla Aung, Lawyer and Rohingya Leader, Myanmar – A Rohingya Muslim who, despite being imprisoned for a collective 12 years for peaceful protests against systematic discrimination and violence, uses his legal expertise to fight for equality, improvements in education and human rights for his community. He has nominated international organizations that provide medical aid and assistance to refugees in Myanmar.
Fr. Héctor Tomás González Castillo, Founder of La 72, Mexico – A Franciscan friar who has provided shelter, food, water, counseling and legal assistance to more than 50,000 Central American immigrants along their often-harrowing journeys through Mexico, providing aid to all, including those who suffer traumatic attacks, attempted kidnappings and expulsions from their own countries. He has nominated organizations working to promote human rights for those living with HIV/AIDS and to provide cultural education to Mayans in Mexico.
Mrs. Sunitha Krishnan, Co-Founder of Prajwala, India – A gang rape survivor turned women’s rights advocate who used her trauma as motivation to rescue, rehabilitate and reintegrate victims of sex trafficking and forced prostitution back into society, creating an organization that has positively impacted the lives of more than 17,800 women and children. She has nominated organizations that fight gender imbalance and sexual violence and trafficking throughout India.
The annual 3-day events of “Aurora” humanitarian initiative will take place on June 8-10, 2018. The 2018 Aurora Prize Laureate will be named on June 10.