Կարեն Կարապետյանը կոչ է արել բոլոր քաղաքական ուժերին ապաքաղաքականացնել ապրիլի 24-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:   Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը կոչ է արել բոլոր քաղաքական ուժերին ապաքաղաքականացնել ապրիլի 24-ը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այս մասին նա ասել է կառավարության արտահերթ նիստում: Ներկայացնում ենք Կարապետյանի խոսքն ամբողջությամբ.
բոլորս շատ լավ գիտենք՝ ինչ է կատարվում մեր երկրում: Մենք մի իրավիճակում ենք, երբ պետք է գտնենք լուծում: Այդ իսկ պատճառով հանձնարարականը և առաջարկը գործադիր իշխանության բոլոր մարմիններին, նախարարություններին և գերատեսչությունների աշխատակիցներին, պետական ծառայողներին: Բոլորը մեր երկրում ակնկալում են, որ մենք անխափան շարունակելու ենք մեր բնականոն աշխատանքը: Այդ աշխատանքի որևէ խափանում չպետք է լինի, և դա պետք է լինի մեր պետականության հասունության ամենակարևոր քննությունը: Վստահ եմ, որ մենք բոլորս այն պատվով կկատարենք:
Պաշտպանության նախարարին և մեր բոլոր զինվորականներին խնդրում եմ, որ դուք ևս առավելագույնս զգոն լինեք: Իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին խնդրում եմ, որ ցուցաբերեն առավելագույն զգոնություն, շարունակեն հետևել օրինականությանը և հանրային կարգուկանոնի պահպանմանը: Տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումները չպետք է որևիցե կերպ ազդեն մեր բնականոն կյանքի ընթացքի վրա: Դիմում եմ մեր բոլոր քաղաքացիներին, բոլոր քաղաքական ուժերին՝ ցուցաբերել մաքսիմալ զգոնություն և օրինապաշտություն, հարգանք այլ քաղաքացիների իրավունքների հանդեպ:
Ինչպես գիտեք, այսօր նախագահ Սարգսյանի մոտ հավաք էր, և համապատասխան կոչով ու դիմումով ենք դիմել: Վաղը ապրիլի 24-ն է: Չափազանց կարևոր օր է մեզ համար, և ես կոչ եմ անում բոլոր քաղաքական ուժերին վաղը այն ապաքաղաքականացնել, որպեսզի կարողանանք պատվով մեր հարգանքի տուրքը տալ: Մենք կանգնած ենք խնդրի առջև, որ ամբողջ աշխարհին պետք է ցույց տանք, որ մենք կրիտիկական պահերին կարող ենք համախմբվել, հավաքվել, բանակցել և տրամաբանական լուծումներ գտնել: Շնորհակալ եմ»:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Acting PM of Armenia Karen Karapetyan has called on all the political forces to depoliticize April 24. As ARMENPRESS was informed from the press service of the Government of Armenia Karapetyan told about that at the extraordinary meeting of the Cabinet.
“Dear partners,
We all know very well what’s going on in our country. We are in a situation where we must find a solution. For that reason this is the instruction and suggestion to all the state bodies, ministries and the employees of the state bodies and civil servants. Everybody expects in our country that we will continue to do our work normally and uninterrupted. There should be no interruption and that must be the most important test of the maturity of our state. I am convinced we will carry it out together with honor.
I ask the Defense Minister an all our servicemen to be maximally vigilant. I ask the law enforcement employees to also be maximally vigilant and continue to ensure the lawfulness and public order. The current political developments must in no way impact our normal life. I address all our citizens, political forces to demonstrate maximal vigilance and lawfulness and respect towards the rights of other citizens.
As you may know, today there was a meeting at President Sarkissian and we issued a relevant statement. Tomorrow is April 24. It a very important day for us and I call on all the political forces to depoliticize that day so as we are able to pay tribute with honor. We are facing an issue that we have to show the entire world that during critical moments we can consolidate, negotiate and find logical solutions. Thank you”.