Օտարերկրյա դեսպաններն արձանագրել են հայ իրավապահների առավել քան զուսպ մոտեցումը հավաքի մասնակիցների նկատմամբ. Նալբանդյան
Օտարերկրյա դեսպաններն արձանագրել են հայ իրավապահների առավել քան զուսպ
մոտեցումը հավաքի մասնակիցների նկատմամբ. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա մի շարք դեսպաններ նախորդ օրերին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կողմից հրավիրված հանդիպումների ժամանակ համաչափ և առավել քան զուսպ են գնահատել հայ իրավապահների մոտեցումները հավաքի մասնակիցների նկատմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին օտարերկրյա լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը:
Նալբանդյանը հայտնեց, որ նաև առանձին հանդիպումներ է ունեցել մի շարք օտարերկրյա դեսպանների հետ: «Ես աշխատել եմ որպես դիվանագետ մի շարք երկրներում և գիտեմ, թե այնտեղ ինչպիսի մոտեցում է դրսևորում օրենքի սահմաններում ազատ հավաքների անցկացման վերաբերյալ և թե ինչպես են արձագանքում իշխանությունները և իրավապահ մարմինները: Վստահեցնում եմ, որ ինչպես առանձին հանդիպումների ժամանակ, այնպես էլ դեսպանների ընդհանուր հավաքին, որին հրավիրել էինք, մի շարք դեսպաններ, արձագանքելով նրան, ինչ ներկայացրեցինք, գնահատեցին այն համաչափ և առավել քան զուսպ մոտեցումները, որոնք կիրառվել են իրավապահ մարմինների կողմից»,- ասաց Նալբանդյանը: Նախարարը շեշտեց, որ նման գնահատական միանշանակ հնչել է մի քանի դեսպանի կողմից, և ոչ մի դեսպան հակառակը չի ասել:
Նա հիշեցրեց, որ վերջին 10 օրերի ընթացքում միայն ոստիկանության կողմից շուրջ 4 տասնյակ հայտարարություն է արվել, որոնց մեջ նշում է, որ խախտվում է ՀՀ օրենքը հանրահավաքներ անցկացնելու մասին:
«Բացի հավաքի մասնակիցներից, կան նաև այլ քաղաքացիներ, պետք է նրանց իրավունքները ևս հարգվեն: Չեմ կարծում, որ որևէ երկրում թույլատրելի լիներ սահմանափակել այն անձանց տեղաշարժը, ովքեր չեն մասնակցում ցույցերին: Չեմ կարծում, որ որևէ երկրում թույլատրելի կլիներ ներխուժել դպրոցներ և աշակերտների դիմաց հայհոյել ուսուցիչներին. ինչպե՞ս են հետո այդ ուսուցիչները շարունակելու դասավանդել երեխաներին»,- ասաց ԱԳ նախարարը:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Edward Nalbandian says a number of Ambassadors accredited in Armenia during the previous meetings with him assessed the actions of the Armenian law enforcement agencies towards the rally participants as proportionate and more than moderate, reports Armenpress.
Nalbandian told foreign reporters on April 23 that he also had separate meetings with a number of foreign Ambassadors.
“I have worked as a diplomat in several countries and I know what is the approach there in regards to holding free rallies within the law, and how the leadership and the law enforcement agencies react to them. I assure you that both during the separate meetings and the general meeting with Ambassadors convened by us, a number of Ambassadors, commenting on what we presented, assessed the proportionate and more than moderate approaches used by the law enforcement agencies”, Nalbandian said. The minister emphasized that such assessment has been voiced by several Ambassadors and no one from them said the opposite.
He reminded that over the past 10 days the Police only made nearly 40 statements which mentioned the violations of the Law on holding rallies.
“In addition to rally participants, there are other citizens as well, and their rights should also be respected. I don’t think that in any country it would be permissible to restrict the movement of the people who do not want to take part in the protests. I don’t think that in any country it would be permissible to enter schools and insult teachers before the children: how these teachers are going to teach the school-children later?”, FM Nalbandian said.
The minister also added that the rallies hinder the normal work of not only the state and other structures, but also that of the foreign representations accredited in Armenia.
“We have received numerous complaints from the Embassies according to which their right to free movement has been restricted. The same happened to our diplomatic representations abroad. Of course, our citizens have the right to express their opinion on the recent developments in Armenia, this is normal, but to enter the diplomatic representations, hinder their normal activity, put the diplomats in quite an uncomfortable, discrediting situation by our different statements, post it in the internet, in my opinion, is not a manifestation of democracy or patriotism”, the FM said.