Նիկոլ Փաշինյանն Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպմանը կրկնել է հնարավոր երկխոսության նախապայմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ Հանրապետության հրապարակում ունեցած հանդիպման ընթացքում կրկնել է իշխանությունների հետ երկխոսության գնալու նախապայմանները: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, տեղի ունեցած հանրահավաքի ընթացքում Փաշինյանը ներկայացրեց Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպման մանրամասները:
« Պարոն Սարգսյանն ասաց՝ հիմա ի՞նչ, Դուք ասում եք, որ ընդհանրապես խոսելու, քննարկելու, բանակցելու կարիք չկա՞: Ես պատասխանեցի, որ երեկվա հանրահավաքում արտահայտել եմ իմ դիրքորոշումը, որ մենք պատրաստ ենք քննարկել իշխանության հեռացման և իշխանության խաղաղ ու անցնցում փոխանցման պայմանները»,- նշեց Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ պատրաստ են բանակցել միայն իրենց առաջադրած օրակարգի շուրջ:
Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ Արմեն Սարգսյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ ֆորմատով է ինքը պատկերացնում բանակցությունները և որտեղ: «Բնականաբար, նման բանակցությունը չի կարող տեղի ունենալ նաև կառավարական որևէ շենքում, որովհետև ինքս այդպիսի տեղեր չեմ գնա, որևէ թեմայով: Բանակցությունը հնարավոր է որևէ երրորդ, չեզոք վայրում, օրինակ՝ «Մարիոթ Արմենիա» հյուրանոցում կամ այլ հյուրանոցում»,- ներկայացրել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ կրկնելով, իր նախապայմանները:
«Սա է մեր պատկերացրած ճանապարհային քարտեզը, սակայն մեր մեխանիզմների միակ տարբերակը չէ, մենք ունենք պլան՝ Բ, պլան՝ Գ»,- ասաց Փաշինյանը:
Միաժամանակ, նա ասաց, որ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպմանը երաշխավորել է, որ իրենց շարժման որևէ մասնակից որևէ բռնություն չի գործադրելու և իրենք նման որևէ ծրագիր չունեն, վարում են բաց ձեռքերի քաղաքականություն:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև քաղաքական ակցիաների ընթացքում իր կողմնակիցների ավտոմեքենաների վնասման դեպքերին ու վստահեցրեց, որ շարժումը կամ բյուջեն կհոգան այդ ծախսերը:

Пашинян во время встречи с президентом Армении повторил предусловия для диалога с властями
Депутат Национального Собрания Армении Никол Пашинян во время встречи с президентом Армении Арменом Саркисяном на площади Республики повторил предусловия для диалога с властями. Как сообщает Арменпресс, во время митинга Пашинян представил детали встречи с Арменом Саркисяном.
«Господин Саркисян сказал: «Теперь что? Вы говорите, что нет никакой необходимости говорить, обсуждать и вести переговоры вообще? Я ответил, что на вчерашнем митинге я выразил свою позицию о том, что мы готовы обсудить условия отставки властей и мирной передачи власти», - сказал Пашинян, добавив, что готовы вести переговоры только по предложенной им повестке дня.
По словам оппозиционного депутата, Армен Саргсян поинтересовался, в каком формате он представляет себе переговоры и где. «Естественно, такие переговоры не могут проходить в каком-либо правительственном здании, потому что я не пойду в такие места ни по какой теме. Переговоры возможны в третьем, нейтральном месте, например, в гостинице «Марриотт-Армения» или в другом отеле», - сказал Никол Пашинян, повторив свои предварительные условия.
«Это дорожная карта, которую мы представляем, но это не единственный вариант наших механизмов, у нас есть план B, план C», - сказал Пашинян.
Вместе с тем он отметил, что на встрече с Арменом Саркисяном он гарантировал, что ни один из участников движения не будет применять какое-либо насилие и у них нет такого плана, они проводят политику открытых рук.
Никол Пашинян также затронул случаи нанесения ущерба его сторонникам во время политических действий и заверил, что движение или бюджет покроют эти расходы.