Արցախի ԱԺ քաղաքական ուժերը կոչ են անում երկխոսությամբ հասնել ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը
Արցախի ԱԺ քաղաքական ուժերը կոչ են անում երկխոսությամբ հասնել ստեղծված
իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի քաղցաքական ուժերը՝  «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունը, Հայ Հեղափոխական դաշնակցությունը, Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը և «Շարժում-88» կուսակցությունը հայտարարություն են տարածել Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Արցախում խորը անհանգստություն կա վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երևանում և այլ քաղաքներում ծավալվող իրադարձությունների շուրջ: Դժվար չէ պատկերացնել թիկունքի ամրության այն զգացողությունը, որն անչափ պահանջված է Արցախում ապրող հայ մարդու և սահմանը պահող զինվորի համար:
Մեր պետականությունը սրբություն է աշխարհի բոլոր հայերի համար, որ ձեռք է բերվել հազարավոր անդառնալի կորուստների և զոհաբերությունների գնով: Ընդամենը երկու տարի առաջ՝ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, մենք համոզվեցինք՝ որքան փխրուն է խաղաղությունը Արցախի և Հայաստանի սահմանին, և որքան ուժեղ է հայ զինվորը, երբ թիկունքում ունի ազգի անվտանգությունը առաջնային դասող, պետականության հիմքերն անսասան պահող հասարակություն:
Խիստ մտահոգիչ են լարվածության ծայրահեղ դրսևորումներով զարգացումները, որոնք սպառնում են ազգային անվտանգության կարևոր հիմքերին՝ ներքին կայունությանն ու պետության պաշտպանունակությանը: Մեր ժողովրդին մշտապես հաջողվել է ողջախոհության ու համախմբվածության շնորհիվ արժանապատվորեն հաղթահարել իր առջև ծառացած մարտահրավերները:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերը, ապավինելով հայ ժողովրդի խոհեմությանն ու հեռատեսությանը, կոչ են անում հանուն Հայրենիքի խաղաղության ու համազգային համերաշխության՝ զերծ մնալ իրավիճակը սրող քայլերից և օրինականության ու երկխոսության ճանապարհով հասնել ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը»:

Artsakh’s parliamentary political parties call for dialogue in Armenia protests
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. All political parties of the Parliament of Artsakh – Free Motherland party, Armenian Revolutionary Federation (ARF), Democratic Party, and Movement 88 have released a statement about the ongoing developments in Armenia, the press service of the Artsakh parliament said.
“There is a deep concern in Artsakh about the events taking place in the capital of the Republic of Armenia, Yerevan, and other cities. It’s not hard to imagine the strength of the feeling of support that is so demanded for Armenians of Artsakh, and soldiers defending the border.
Our statehood is sacred for the Armenians worldwide, which we found at the cost of irreversible losses and sacrifices. Only two years ago, during the April war, we witnessed how fragile is the peace on the borders of Artsakh and Armenia, and how strong the Armenian soldier is, when in the rear there is a society that puts the security of the nation above all, preserving the unshakable foundations of statehood.
The cause for deep concern is developments with extreme manifestations of tension, which threaten the essential foundations of national security - the internal stability and defense capability of the state. Due to his prudence and unity, our nation has always managed to adequately overcome the challenges.
The political forces of the National Assembly of the Republic of Artsakh, relying on the wisdom and foresight of Armenian people, call upon to refrain from steps aggravating the situation, and achieve a peaceful settlement of the current situation through legality and dialogue, in sake of the peace in the homeland and national solidarity.