Շախմատի ֆեդերացիան ոչինչ չի հերքել. հավաքականը շնորհավորել է Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատի հավաքականը որևէ առնչություն չունի ֆեյսբուքյան Armenian National Chess Team էջի և դրա կողմից տարածվող լուրերի հետ:
Ավելի վաղ «ՀՀ Շախմատի ֆեդերացիան հերքում է տվյալ լուրը» մեկնաբանությամբ նշված էջում տեղադրվել էր «Արմենպրես»-ի «Անթույլատրելի ենք համարում բոլոր այն քայլերը, որոնք կարող են վնասել մեր երկրին. շախմատի հավաքականի անդամներն աջակցություն են հայտնում Սերժ Սարգսյանին» վերտառությամբ նյութը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանն ասաց. «Մենք արդեն մեր հայտարարությունն արել ենք և ասել ենք այն, ինչ մտածում ենք: Այդ էջում տեղադրված հայտարարությունն իրականության հետ կապ չունի»:
Նախօրեին Հայաստանի շախմատի հավաքականի անդամները շնորհավորել էին Սերժ Սարգսյանին խորհրդարանի կողմից ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և իրենց աջակցությունը հայտնել նրան, ինչպես նաև հայտարարություն էին տարածել՝ նշելով, որ իրենց աջակցությունն են հայտնում նորընտիր վարչապետին ՝ ի բարօրություն և ի շահ մեր երկրի ու ժողովրդի:
Հայտարարության տակ ստորագրել են օլիմպիական չեմպիոններ, միջազգային գրոսմայստերներ Լևոն Արոնյանը, Սմբատ Լպուտյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Արտաշես Մինասյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Տիգրան Լ. Պետրոսյանը,  Ռաֆայել Վահանյանը, հավաքականի անփոփոխ գլխավոր մարզիչ, միջազգային գրոսմայստեր Արշակ Պետրոսյանը:

Федерация шахмат ничего не опровергала: сборная поздравила Сержа Саргсяна
Шахматная сборная Армении не  имеет никакого отношения  к фейсбуковскому сайту  ArmenianNationalChessTeam и распространенному  им заявлению.
Ранее в материале «Федерация  шахмат   опровергает данную информацию» на сайте был опубликованаинформация  Арменпресс «Считаем непозволительными все те шаги, которые  могут нанести вред  нашей стране: члены нашей сборной поддерживают Сержа Саргсяна».
В беседе с Арменпресс глава Федерации шахмат РА СмбатЛпутян сказал: Мы  уже сделали свое заявление и сказали то, что думаем. Публикации на других сайтах не имеют ничего общего с действительностью».
Накануне члены  сборной Армении поздравили Сержа Саргсяна с избранием НС РА на должность премьер-министра и выразили ему  свою поддержку, а также распространили заявление о своей поддержке новоизбранному  премьеру – во благо страны  и в  интересах народа.
Под документом подписались олимпийские чемпионы, международные  гроссмейстеры Левон Аронян, СмбатЛпутян, Владимир Акопян, Сергей Мовсисян, АрташесМинасян, Габриел Саркисян, Тигран Л. Петросян, Рафаел Ваганян и неизменный главный тренер сборной, международный гроссмейстер Аршак Петросян.