«Հրեական նոբելյան մրցանակի»՝ Genesis-ի հանձնման արարողությունը չեղարկել են Նաթալի Փորթման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրեական ծագմամբ ամերիկացի դերասանուհի Նաթալի Փորթմանը հրաժարվել Է Իսրայել ժամանել այսպես կոչված «Հրեական նոբելյան մրցանակի»՝ Genesis-ի հանձնման արարողությանը «վերջերս հրեական պետությունում կատարվող իրադարձությունների» պատճառով, արդյունքում հունիսյան արարողությունը չեղարկվել Է:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է մրցանակի կայքում: «Նաթալի Փորթմանը հունիսին չի մեկնի Իսրայել՝ ստանալու Genesis մրցանակը, որը Time հանդեսն անվանել Է «Հրեական նոբելյան մրցանակ»: Genesis մրցանակի ֆոնդը տիկին Փորթմանի ներկայացուցչից ծանուցում Է ստացել»,-ասված Է միջոցառման կազմակերպիչների հայտարարության մեջ:
Փորթմանի ներկայացուցիչը կազմակերպիչներին հայտնել Է, որ «Իսրայելի վերջին իրադարձությունները դերասանուհու համար շատ տագնապալի են, եւ նա հարմար չի գտնում իր մասնակցությունը հանրային որեւԷ միջոցառման Իսրայելում», ինչպես նաեւ այն, որ դերասանուհին «չի կարող հանգիստ խղճով մասնակցել մրցանակաբաշխությանը»: Իսրայել այցելելուց Փորթմանի հրաժարվելու կապակցությամբ կազմակերպիչները հայտարարել են մրցանակաբաշխության արարողությունը չեղարկելու մասին, որը պլանավորված Էր 2018 թվականի հունիսի 28-ին: Genesis ամենամյա մրցանակը՝ մեկ միլիոն դոլարի չափով, Իսրայելում հիմնվել Է 2012 թվականին:
Ինչպես հաղորդվում Է մրցանակի կայքում, նախագծի ֆինանսավորման միջոցները հատկացնում Է աշխարհում խոշորագույն հրեական բարեգործական կազմակերպություններից մեկը՝ Genesis հիմնադրամը: Մրցանակը շնորհվում Է այն հրեաներին ու Իսրայելից սերվածներին, որոնք համաշխարհային ճանաչում են ստացել տարբեր մասնագիտություններում, գիտության եւ արվեստի մեջ ունեցած ակնառու ձեռքբերումների համար: Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ բողոքների երեք շաբաթվա ընթացքում Գազայի հատվածի հետ սահմանին զոհվել Է 28 պաղեստինցի, եւս ավելի քան 1,6 հազար մարդ վերքեր Է ստացել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Церемонию израильской премии Genesis отменили из-за Натали Портман
Американская актриса израильского происхождения Натали Портман отказалась приехать в Израиль на вручение так называемой "Еврейской нобелевской премии" Genesis из-за "последних событий в еврейском государстве", в результате июньская церемония была отменена, как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте премии.
"Натали Портман не поедет в Израиль в июне, чтобы получить премию Genesis, окрещенную журналом Time "Еврейской нобелевской премией". Фонд премии Genesis получил уведомление от представителя госпожи Портман", — говорится в заявлении организаторов мероприятия.
Представитель Портман сообщил организаторам, что "последние события в Израиле показались актрисе очень тревожными, и она не полагает удобным для себя участие в любых публичных мероприятиях в Израиле", а также что актриса "не может с чистой совестью принять участие в премии".
В связи с отказом Портман посетить Израиль организаторы объявили об отмене церемонии вручения премии, которая была запланирована на 28 июня 2018 года.
Ежегодная премия Genesis в размере одного миллиона долларов была учреждена в Израиле в 2012 году. Как сообщается на сайте премии, средства на финансирование проекта выделяет одна из крупнейших в мире благотворительных еврейских организаций — фонд Genesis. Премия присуждается евреям и выходцам из Израиля, получившим мировое признание за выдающиеся достижения в различных профессиональных областях, в науке и искусстве.
Ранее сообщалось, что за три недели протестов на границе с сектором Газа было убито 28 палестинцев и свыше 1,6 тысячи человек получили ранения.