Ինձ համար իշխանությունը վայելք չէ. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քծնանքին շատ բացասական եմ վերաբերվում, բայց նաև բացասական եմ վերաբերվում այն մարդկանց, ովքեր հանիրավի վանկարկում են, անվանարկում են, մարդկանց ասածները խեղաթյուրում են». այս մասին «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը:
«Վստահ եմ՝ մեր երկում չկա մարդ, ում քծնանքը դուր կգա, բայց արդյոք դա քծնանք է, երբ կուսակցությունը միաձայն կամ կուսակցության ղեկավար մարմինները միաձայն որոշում են որևէ մեկին՝ տվյալ դեպքում ինձ առաջադրել վարչապետի թեկնածու: Այդ դեպքում ես պետք է ասեմ հետևյալը՝ ինչպե՞ս պետք է կառավարումն իրանակցվի», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե նրա ղեկավարած Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունում բացի իրենից չկային մարդիկ, ովքեր կարող էին վարչապետ աշխատել, Սերժ Սարգսյանը չբացառեց, որ կարող են նաև այլ մարդիկ լինել, բայց կոնկրետ պարագայում քաղաքական ուժը որոշել է առաջադրել իր թեկնածությունը:
«Հարցրեք բոլոր այդ խորհրդակցությունների մասնակցիներին` այլ կարծիքներ եղել են արդյոք, որևէ հարկադրանք եղե՞լ է: Իհարկե, այդպիսի բան չի եղել, դա իր որոշում է եղել: Եվ հասկանալի չի, թե ինչու մեր կուսակցությունն այդպիսի իրավունք չունի: Դա որևէ օրենքի խախտո՞ւմ է, ինչ որ օրենքի խախտում կա՞ այդտեղ: Չկա: Նրանք, ովքեր այդպես են մտածում, կարող էին ընտրությունների ժամանակ ավելի շատ քվե տանել և իրենք առաջարկել իրենց նախընտրած թեկնածուին», - ասաց նա:
Սարգսյանն ընդգծեց, որ ամեն ընտրությունից մի քանի ամիս հետո մարդկանց մի խումբ կանգնում ու ասում է, թե գիտեք մենք չենք սիրում, չենք ընդունում այդ մարդուն, եկեք նոր ընտրություններ անցկացնենք:
«Այդպես երկիրը զարգանալո՞ւ է: Ով որ չի սիրում, իմ խորհուրդն է՝ համբերատար սպասել, տեսնել՝ երկիրն ինչպես է զարգանում, եզրակացություններ անել, և եթե այդ եզրակացությունները չեն գոհացնի իրենց, նոր ընտրությունների ժամանակ իրենք քվեներն ուրիշին տան կամ մարդկանց համոզեն, որ այդ քվեները տան իրենց, ում դուրը չի գալիս: Եվ իրենք գան, ու ինչպես իրենք են կարծում, «վայելեն» այս իշխանությունը: Ինձ համար իշխանությունը վայելք չէ: Իրենց թվում է, թե վայելք է», - նշեց Սերժ Սարգսյանը:

YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. “I treat obsequiousness very negatively, but I also treat negatively people who are unfairly chanting, defaming and distorting what others have said”, Prime Minister of Armenia Serzh Sargsyan said in an interview to SHANT TV.
“I am sure there is nobody in the country who likes obsequiousness, but is it really obsequiousness when a party or executive bodies of a party unanimously decide to nominate someone – in this given case me – as a candidate for Prime Minister?  In this case I have to say the following – then how should governance be implemented?”
The interviewer argued that there were no other politicians other than Sargsyan among the ruling Republican Party who were fit for office of PM, to which the Prime Minister responded by saying that in this specific case the HHK (Republican Party) decided to nominate his candidacy, and didn’t rule out that there can be others within the party who are suitable for the job.
Ask the participants of all these consultations whether there have been other opinions, whether there has been any compulsion. Certainly not, it was [the party’s] decision. And it is not understandable why our party can’t have this right. Is this a violation of any law? Is there a breach on any law here? No, there isn’t. Those who think so could have garnered more votes during the elections and nominate their preferred candidate”, Prime Minister Serzh Sargsyan said.
Mr. Sargsyan stressed that after any election, a group of people stands up and begins to disapprove the elected politicians and demand new elections.
Will the country develop this way? Whoever doesn’t like, my advice is to patiently wait and see how the country is developing, then make conclusions, and if these conclusions don’t satisfy them let them cast their ballots during elections for someone else. And let them come and, as they themselves claim “enjoy” this office. Office isn’t an enjoyment for me. It [falsely] seems to them that it is”, Serzh Sargsyan said.
About 100 demonstrators have been detained for misdemeanors. Several others have been placed under arrest for causing a brief riot earlier in central Yerevan.