Կաննի փառատոնի կազմակերպիչները հրապարակել են ժյուրիի ամբողջական կազմը՝ Քեյթ Բլանշեթի գլխավորությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի դերասանուհի Լեա Սեյդուն եւ կանադացի ռեժիսոր Դենի Վիլնյովը ընդգրկվել են Կաննի 71-րդ փառատոնի ժյուրիի կազմում, որը գլխավորելու Է ավստրալացի կինոաստղ Քեյթ Բլանշեթը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, ապրիլի 18-ին հայտարարել են ստուգատեսի կազմակերպիչները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ապրիլի 17-ին փառատոնի տնօրեն Թիերի Ֆրեմոն հայտնել Է, որ ժյուրիի կազմում ընդգրկվել Է ռուսաստանցի ռեժիսոր Անդրեյ Զվյագինցեւը: Ինչպես այժմ հայտարարվել Է, ժյուրիի կազմում, բացի Զվյագինցեւից, Սեյդուից եւ Վիլնյովից, նաեւ ընդգրկվել են ամերիկացի դերասանուհի Քրիսթեն Սթյուարթը, ֆրանսիացի ռեժիսոր Ռոբեր Գեդիգյանը, չինացի դերասան Չան Չենը, ամերիկացի սցենարիստ Ավա Դյուվերնեյը եւ Բուրունդիից երգչուհի Հաջա Նինը: «Հաշվի առնելով նորացված կազմով մրցույթը, որում տեղ են գտել դրան առաջին անգամ մասնակցող կինեմատոգրաֆիստներ, Կաննի առաջիկա փառատոնի՝ Քեյթ Բլանշեթի նախագահությամբ ժյուրի են հրավիրված հինգ կին եւ չորս տղամարդ, որոնք ներկայացնում են յոթ երկիր եւ հինգ մայր ցամաք»,-հայտնել են ստուգատեսի կազմակերպիչները:
Ինչպես ավելի վաղ պատմել Է Ֆրեմոն, կինոփառատոնի կազմակերպիչները, որոնք դիտել են ընդհանուր առմամբ 1906 լիամետրաժ ժապավեններ, հիմնական մրցույթի համար ընտրել են 18 ռեժիսորների աշխատանքներ: Կինոստուգատեսի պարգեւի համար պայքարում են այդ թվում՝ ռուսաստանցի ռեժիսոր Կիրիլ Սերեբրեննիկովի «Ամառ» ֆիլմը, ֆրանսիացի վարպետ Ժան-Լյուկ Գոդորի «Կերպար եւ խոսք» կինոնկարը, իրանցի ռեժիսոր Ասղար Ֆարհադի վերջին աշխատանքը՝ «Բոլորը գիտեն» ժապավենը: Առաջին անգամ Լազուրե ափին Կաննի փառատոնն անցկացվել Է 1946 թվականին: Այս տարի այն անցկացվելու Է մայիսի 8-ից մինչեւ 19-ը:

Организаторы Каннского фестиваля огласили полный состав жюри во главе с Кейт Бланшетт
Французская актриса Леа Сейду и канадский режиссер Дени Вильнёв вошли в состав жюри 71-го Каннского кинофестиваля, которое возглавит австралийская кинозвезда Кейт Бланшетт. Об этом объявили в среду организаторы смотра.
Во вторник директор фестиваля Тьерри Фремо сообщил, что в состав жюри вошел российский режиссер Андрей Звягинцев. Как объявлено теперь, в состав жюри, помимо Звягинцева, Сейду и Вильнёва, также вошли американская актриса Кристен Стюарт, французский режиссер Робер Гедигян, китайский актер Чан Чэнь, американская сценаристка Ава Дюверней и певица из Бурунди Хаджа Нин, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"С учетом конкурса с обновленным составом, в который вошли кинематографисты, участвующие в нем впервые, в жюри предстоящего Каннского фестиваля приглашены под председательством Кейт Бланшетт пять женщин, четверо мужчин, представляющие семь стран и пять континентов", - сообщили организаторы смотра.
Как рассказал ранее Фремо, устроители кинофестиваля, просмотревшие в общей сложности 1906 полнометражных лент, отобрали для основного конкурса 18 режиссерских работ. За награду киносмотра поборются в том числе фильм российского режиссера Кирилла Серебренникова "Лето", картина французского мастера Жан-Люка Годара "Образ и речь" (Le livre d'image), последняя работа иранского режиссера Асгара Фархади "Все знают".
Впервые Каннский кинофестиваль прошел на Лазурном Берегу в 1946 году. В этом году он будет проводиться с 8 по 19 мая.