«Ջեյշ ալ Իսլամի» հազարից ավելի զինյալներ դուրս կբերվեն Դումեյրի շրջանից. SANA
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակը «Ջեյշ ալ Իսլամ» ծայրահեղական խմբավորման հետ համաձայնության Է հասել Դամասկոսից 50 կիլոմետր հյուսիս ընկած Դումեյրի շրջանից նրա կազմավորումների դուրսբերման շուրջ: Ինչպես հայտնել Է SANA գործակալությունը, պայմանավորվածության իրականացումն սկսվել Է ապրիլի 17-ին զինյալների կողմից ծանր ու միջին սպառազինությունների հանձնմամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդամենը կապիտուլյացիայի պայմաններն ընդունել ու Դումեյրը լքելուն համաձայնել են «Ջեյշ ալ Իսլամի» հազարից ավելի անդամներ, որոնք կուղեւորվեն Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Ջարաբլուս: Շուրջ 60 զինյալներ հայտարարել են կառավարության դեմ զինված գործունեությունը դադարեցնելու մասին եւ որոշել են օգտվել համաներումից: Դումեյրը գտնվում Է Արեւելյան Կալյամուն տարածաշրջանից հարավ ընկած շրջանում, որտեղ դեռեւս պահպանվում են զինված խմբավորումների ամրակետերը:
Ապրիլի 13-ին ավարտվել Է Արեւելյան Ղութայի Դումա քաղաքից «Ջեյշ ալ Իսլամի» կազմավորումների անդամների ու նրանց հարազատների տարհանման գործողությունը: ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Դամասկոսից 12 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող այդ բնակավայրից դուրս Է եկել ավելի քան 41 հազար մարդ, իսկ ընդամենը Արեւելյան Ղութայի տարածաշրջանից՝ ավելի քան 165 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: свыше тысячи боевиков "Джейш аль-Ислам" будут выведены из района Думейр
Сирийская армия достигла соглашения с экстремистской группировкой "Джейш аль-Ислам" о выводе ее формирований из района Думейр в 50 км к северу от Дамаска. Как сообщило агентство SANA, реализация договоренностей началась во вторник со сдачи боевиками тяжелых и средних вооружений.
По его информации, всего свыше тысячи членов "Джейш аль-Ислам" приняли условия капитуляции и согласились покинуть Думейр, направившись в Джараблус на севере Сирии. Порядка 60 боевиков объявили о прекращении вооруженной деятельности против правительства и решили воспользоваться амнистией, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Думейр находится к югу от региона Восточный Калямун (80 км от Дамаска), где еще сохраняются форпосты вооруженных группировок.
13 апреля завершилась операция по эвакуации членов формирований "Джейш аль-Ислам" и их родственников из города Дума в Восточной Гуте. По данным Минобороны РФ, из этого населенного пункта в 12 км от Дамаска вышли более 41 тысячи человек, а всего из региона Восточная Гута - более 165 тысяч. При этом из плена боевиков были освобождены 250 заложников.