Ամստերդամում ինքնասպանությունների խցիկ են ցուցադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամստերդամում հուղարկավորության ինդուստրիայի ցուցահանդեսում ցուցադրել են ինքնասպանությունների համար նախատեսված մեքենայի նախատիպը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է South China Morning Post հրատարակությունը:
Հարմարանքը նախագծել են դիզայներ Ալեքսանդր Բաննիկը եւ ավստրալացի ակտիվիստ Ֆիլիպ Նիչկեն, որը երկար տարիներ պայքարում Էր հանուն Էվթանազիայի օրինականացման: Մեքենան բաղկացած Է հիմքից, ազոտով լի՝ բացվող անոթից, հանովի պատիճախցիկից, որտեղ պառկում Է ինքնասպանը:
«Նա թեթեւակի գլխապտույտ կզգա, այնուհետեւ արագորեն կկորցնի գիտակցությունը եւ կմահանա»,- բացատրում Է Նիչկեն: Գյուտարարները հույս ունեն գործող նմուշը կառուցել մինչեւ տարեվերջ: Ցուցահանդեսում ներկայացված Է սոսկ մակետը եւ վիրտուալ լիապտույտը, ինչն օգնում Է, որ մարդն իրեն պատկերացնի նրա փոխարեն, ով մտել Է պատիճախցիկը:

В Амстердаме поставили будку самоубийств
На выставке похоронной индустрии в Амстердаме продемонстрировали прототип машины для самоубийств. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание South China Morning Post.
Приспособление сконструировали голландский дизайнер Александр Баннинк (Alexander Bannink) и австралийский активист Филип Ничке (Philip Nitschke), который много лет боролся за легализацию эвтаназии.
Машина состоит из основания, скрывающего резервуар с азотом, и съемной капсулы, куда ложится самоубийца. «Он или она почувствуют легкое головокружение, затем быстро потеряют сознание и умрут», — объясняет Ничке.
Изобретатели надеются построить действующий образец к концу года. На выставке представлен только макет и виртуальный тур, который помогает представить себя на месте человека, который забрался в капсулу.