Հայաստանի դեսպանը ՌԴ ԱԳ փոխնախարարի հետ քննարկել է Սիրիայում քրիստոնյաների վիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Բոգդանովի հետ քննարկել է սիրիական ճգնաժամը և Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում քրիստոնյաների վիճակը:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը, մասնավորապես Սիրիայում հակամարտության կարգավորման խնդիրն ու տարածաշրջանում քրիստոնյաների վիճակը»,- ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքը:
Զինված հակամարտությունը Սիրիայում շարունակվում է 2011 թվականից:
Սիրիայում հայկական համայնքը համարվում է ամենահզորներից մեկը և մինչ հակամարտությունն այդ երկրում հայերի թիվը հասել է 110 հազարի:

Armenian Ambassador, Russian Deputy FM discuss situation of Christians in Syria
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Russia Vardan Toghanyan discussed the Syrian crisis and the situation of Christians in the Middle East with Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Bogdanov.
“The situation in the Middle East, particularly the settlement of the Syrian conflict and the situation of Christians in the region was discussed during the meeting”, ARMENPRESS was informed from the official website of the Russian MFA.
The conflict in Syria started in 2011.
The Armenian community in Syria was among the most powerful Armenian communities worldwide prior to the war, when the number of Armenians reached 110 thousand. They mainly lived in Aleppo, Damascus, Latakia, Kessab and Qamishli.