Արցախում B&B կարգի հյուրատների զարգացման ծրագիր է մշակվում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչությունն կողմից մշակվել է Արցախի B&B կարգի հյուրատների զարգացման ծրագիր:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանի խոսքով՝ ծրագրի առաջին փուլում ընդգրկված է Մարտակերտի ու Շահումյանի շրջանների մինչև 15 համայնք:
«Դրանք ընտրվել են , քանի որ գտնվում են հյուսիսային զբոսաշրջային երթուղու և Արցախի ամբողջ երկայնքով ձգվող «Ճանապարհ Թրեյլ» կոչվող արահետի վրա: Ծրագրին իրականացվելու է Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն(ՓՄՁ ԶԱԿ) հիմնադրամի աջակցությամբ և Արցախի ներդրումային հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ: ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի հետ արդեն պայմանավորվածություն կա համապատասխան մասնագետների ներգրավման հարցում»,- նշել է Գրիգորյանը:
Նա նաև նշեց, որ համայնքների այն բնակիչները, ում հետաքրքիր է այս ծրագիրը, անցնելու են համապատասխան դասընթացներ՝ հետագայում համայնքներում հյուրատների ծառայությունը արդյունավետ կազմակերպելու համար:
Ինչպես հայտնի է, Արցախում հեռանկար ունեցող զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը էկոտուրիզմն է: Արտակ Գրիգորյանը հավատացած է, որ Արցախի համայնքներում B&B կարգի հյուրատների հիմնումը նախադրյալներ կստեղծի նաև էկոտուրիզմի զարգացման համար:

YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. The tourism department of Artsakh’s ministry of culture, youth affairs and tourism has developed a B&B (bad and breakfast) guesthouse development program, reports Armenpress.
Head of the tourism department Artak Grigoryan said the first stage of the program includes up to 15 communities of Artsakh’s Martakert and Shahumyan regions.
“The following communities were selected as they are located on the northern tourism route and Road Trail along the entire length of Artsakh. The program will be implemented by the assistance of Armenia’s Small and Medium Entrepreneurship Development National Center and in cooperation with the Artsakh Investment Fund. There is already an agreement with the SME DNC on involvement of respective specialists”, Grigoryan said.
He also stated that the community residents interested in this program will pass respective lectures aimed at effectively organizing the guesthouse service in communities in the future.
As it is known, ecotourism is one of the prospective tourism directions in Artsakh. Artak Grigoryan believes that the establishment of B&B guesthouses will create preconditions also for ecotourism developments.