ԱՄՆ-ի նոր պետքարտուղարը խոստացել Է վերջ դնել Ռուսաստանի նկատմամբ «մեղմ» քաղաքականության դարաշրջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայք Պոմպեոն, որն ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատում լսումների ընթացակարգ Է անցնում երկրի նոր պետքարտուղար պաշտոնում հաստատվելու կապակցությամբ, կհայտարարի, որ իր գալով կավարտվի Վաշինգտոնի «մեղմ» քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Associated Press գործակալությունը:
Իր ելույթում, որից քաղվածքները հայտնվել են գործակալության տրամադրության տակ, Պոմպեոն «Ռուսաստանին քննադատության Է ենթարկել այն բանի համար, որ նա իրեն «ագրեսիվ» Է պահում, եւ որ Թրամփի վարչակազմը ՌԴ-ն որպես վտանգ Է դիտում երկրի համար»:
Դրա հետ մեկտեղ նա հայտարարել Է, որ «հարկավոր Է շարունակել դիվանագիտական ջանքերը, քանի դեռ մարտահրավերներ գոյություն ունեն» Մոսկվայի կողմից:
ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուն նաեւ պլանավորում Է ընդգծել աշխարհում ԱՄՆ-ի առաջատար դերի պահպանման կարեւորությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Новый госсекретарь США пообещал завершить эру "мягкой" политики в отношении России
Майк Помпео, который проходит процедуру слушаний в сенате американского конгресса по случаю утверждения на должность нового госсекретаря США, заявит, что с его приходом закончится "мягкая" политика Вашингтона в отношении России. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Associated Press.
В своем выступлении, выдержки которого оказались в распоряжении агентства, Помпео "подвергнет критике Россию за то, что она ведет себя "агрессивно", и что администрация Трампа (президент США - ИФ) рассматривает РФ в качестве опасности для страны".
Вместе с тем, он должен заявить, что "следует продолжать дипломатические усилия, пока существуют вызовы" со стороны Москвы.
Кандидат на пост главы американского внешнеполитического ведомства также планирует подчеркнуть важность сохранения за США лидирующей роли в мире.