ԱՄՆ-ի նոր պետքարտուղարը խոստացել Է վերջ դնել Ռուսաստանի նկատմամբ «մեղմ» քաղաքականության դարաշրջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայք Պոմպեոն, որն ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատում լսումների ընթացակարգ Է անցնում երկրի նոր պետքարտուղար պաշտոնում հաստատվելու կապակցությամբ, կհայտարարի, որ իր գալով կավարտվի Վաշինգտոնի «մեղմ» քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Associated Press գործակալությունը:
Իր ելույթում, որից քաղվածքները հայտնվել են գործակալության տրամադրության տակ, Պոմպեոն «Ռուսաստանին քննադատության Է ենթարկել այն բանի համար, որ նա իրեն «ագրեսիվ» Է պահում, եւ որ Թրամփի վարչակազմը ՌԴ-ն որպես վտանգ Է դիտում երկրի համար»:
Դրա հետ մեկտեղ նա հայտարարել Է, որ «հարկավոր Է շարունակել դիվանագիտական ջանքերը, քանի դեռ մարտահրավերներ գոյություն ունեն» Մոսկվայի կողմից:
ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուն նաեւ պլանավորում Է ընդգծել աշխարհում ԱՄՆ-ի առաջատար դերի պահպանման կարեւորությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Trump’s pick for State Secretary Mike Pompeo says “days of soft policy” towards Russia are over
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. CIA director Mike Pompeo, who was picked by US President Donald Trump as the next Secretary of State, has declared that the days of what he called a "soft policy" toward Russia are over, RT reports.
At the same time, he said dialogue must continue.
"Russia continues to act aggressively, enabled by years of soft policy toward that aggression. That’s now over. The list of this administration’s actions to raise the cost for [Russian President] Vladimir Putin is long," Pompeo said in his prepared testimony before the Senate for the confirmation hearing. Excerpts of his testimony were released by the White House on Thursday.
The intelligence chief, known for his hardline approach to foreign affairs, stated that the Trump administration’s handling of the Russia issue has made it clear that it “rightfully, has identified Russia as a danger to our country.”
We have imposed tough sanctions and expelled more Russian diplomats and intelligence officers from the US than at any time since the Cold War,” Pompeo said. Our diplomatic efforts with Russia will prove challenging, but as in previous confrontations with Moscow, will continue,” he stated.