Կարեն Կարապետյանը վստահեցնում է, որ ԵԱՏՄ-ն չի սահմանափակել Հայաստանի մուտքն այլ շուկաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը համոզված է, որ Հայաստանի համար ճիշտ որոշում է եղել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելը՝ վստահեցնելով, որ դա չի սահմանափակել երկրի մուտքն այլ շուկաներ: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, պատասխանելով «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հարցին, Կարեն Կարապետյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը մուտք է գործել 180 միլիոնանոց շուկա՝ ստանալով արտոնյալ ռեժիմներ: «Բացի նրանից, որ մենք սրանով զարգացրել ենք  մեր ներքին ներուժը,  նաև ներդրողների հրավիրելու խնդիր ենք լուծել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Կարապետյանը:
Նա չհամաձայնեց Էդմոն Մարուքյանի դիտարկման հետ, թե Հայաստանը, անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, սահմանափակել է իր մուտքն այլ շուկաներ: Վարչապետի  պաշտոնակատարն ասաց, որ 2017թ. Հայաստանի ներմուծման և արտահանման աճն ավելի շատ բաժին է ընկել այլ շուկաներին:
Վարչապետի պաշտոնակատարը հիշեցրեց, որ Հայաստանն ունի GSP+ արտոնյալ ռեժիմ Եվրոպական Միության, GSP ռեժիմ ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Շվեյցարիայի և այլ երկրների հետ:

Вступление в ЕАЭС не ограничивало доступ Армении к другим рынкам: Карен Карапетян
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Карен Карапетян убежден, что вступление в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) было правильным решением для Армении. Карапетян уверен, что присоединение к ЕАЭС не ограничивало выход Армении на другие рынки.
Как сообщает Арменпресс, отвечая на вопрос депутата Эдмона Марукяна, Карапетян сказал, что Армения вышла на рынок в 180 миллионов человек и получила привилегированные режимы.
«Помимо того, что мы развили наш внутренний потенциал, мы также решили проблему привлечения инвесторов», - сказал он.
Карапетян не согласился с депутатом, который утверждал, что Армения ограничила свой доступ на другие рынки, присоединившись к союзу.
Исполняющий обязанности премьер-министра сказал, что рост импорта и экспорта Армении в 2017 году в основном связан с другими рынками.
Карапетян напомнил, что Армения имеет режим GSP + с ЕС и GSP с США, Японией, Канадой, Швейцарией и другими странами.