Հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգացել են Սարգսյանի և Պուտինի փոխադարձ վստահության վրա հիմնված շփումների արդյունքում. Լավրով
Հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգացել են Սարգսյանի և Պուտինի փոխադարձ
վստահության վրա հիմնված շփումների արդյունքում. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 10 տարիների ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգացել են երկու երկրների նախագահների՝ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի փոխադարձ վստահության վրա հիմնված շփումների արդյունքում: Այդ մասին նշել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ՀՀ 3-րդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման 10 տարիների մասին պատմող «Համբերատար բանակցողը» վավերագրական ֆիլմում:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները դաշնակցային, ռազմավարական, գործընկերային են: Այս տերմիններն ամրագրված են երկկողմ պայմանագրերում, ՀԱՊԿ փաստաթղթերում և այս կապերը ներառում են մեր ժողովուրդների գործունեության առանց բացառության բոլոր ոլորտները: Վերջին 10 տարիներին հարաբերություններն, իհարկե, զարգացել են մեր երկրների նախագահների՝ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի փոխադարձ վստահության վրա հիմնված շփումների արդյունքում: Նրանք պարբերաբար, տարին մի քանի անգամ հանդիպում են ամենաբարձր մակարդակով՝ Հայաստանում, Ռուսաստանում, միջազգային համաժողովների ժամանակ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերություններն, անշուշտ, անցած 10 տարում կայուն ու որակական աճ են ստացել: «Անցած տարի Հայաստանի և Ռուսաստանի առևտրաշրջանառությունը 2016-ի համեմատ ավելի քան 30 տոկոսով ավելացել է՝ հասնելով 1 մլրդ 750 մլն դոլարի, սա շատ մեծ գումար է: Ռուսաստանյան կամ հայ-ռուսական համատեղ հարյուրավոր ընկերություններ գործունեություն են ծավալում Հայաստանում և օգուտ են բերում տնտեսությանը»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
«Համբերատար բանակցողը» վավերագրական ֆիլմը ներկայացնում է ՀՀ 3-րդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի արտաքին քաղաքականությունը 2008-֊2018 թվականներին։ 80 րոպե տևողությամբ ֆիլմում բացառիկ հարցազրույցներ կան Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարի տեղակալ Ուիլիամ Բըրնսի, Թուրքիայում ԵՄ նախկին դեսպան Մարկ Պիերինիի, Ֆլետչերի դիվանագիտության եւ իրավունքի դպրոցի դեկան, Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի զինված ուժերի նախկին գլխավոր հրամանատար Ադմիրալ Ջեյմս Ստավրիդիսի հետ: Իրենց դիտարկումները ներկայացրել են նաև Օքսֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր Նիլ Մաքֆարլեյնը, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, Քարնեգի հիմնադրամի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը, Վալդայ ակումբի գիտական ղեկավար Ֆյոդր Լուկյանովը, Ամերիկյան ռազմավարական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի ավագ փորձագետ Էնդրյու Քաչինսը:

Армяно-российские отношения развивались под воздействием прямых доверительных контактов между президентами Саргсяном и Путиным: Лавров
Армяно-российские отношения развивались под воздействием прямых доверительных
контактов между президентами Саргсяном и Путиным: Лавров
В течение последних 10 лет армяно-российские отношения развивались в результате контактов между двумя странами, основанных на взаимном доверии президентов Сержа Саргсяна и Владимира Путина. Как сообщает Арменпресс, об этом говорит министр иностранных дел России Сергей Лавров в документальном фильме «Терпеливый переговорщик», посвященном 10-летию президентства третьего президента Армении Сержа Саргсяна.
«Отношения между Арменией и Россией являются союзными, стратегическими и партнерскими. Эти термины закреплены в двусторонних договорах, документах ОДКБ. Эти связи охватывают все без исключения сферы деятельности государств, все сферы жизнедеятельности наших народов от политики в области безопасности, внешней политики до культуры, экономики, технологических контактов, гуманитарных связей, образования и многого другого.
Отношения за 10 лет развивались, безусловно, под воздействием прямых доверительных контактов между президентами наших стран В.В.Путиным и С.А.Саргсяном. Они регулярно, по несколько раз в год проводят встречи на высшем уровне, общаются на территории Республики Армения, Российской Федерации, "на полях" многочисленных международных форумов», - сказал Сергей Лавров.
По его словам, за последние 10 лет армяно-российские двусторонние отношения имели стабильный и качественный рост. «Торговый оборот между Арменией и Россией в прошлом году увеличился более чем на 30 процентов по сравнению с 2016 годом, достигнув 1 миллиарда 750 миллионов долларов - это огромная сумма. Российские или армяно-российские совместные предприятия действуют в Армении и приносят пользу экономике», - сказал министр иностранных дел России.
Документальный фильм «Терпеливый переговорщик» представляет внешнюю политику 3-го президента Республики Армения Сержа Саргсяна в 2008-2018 годах. 80-минутный фильм содержит эксклюзивные интервью с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, председателем Фонда Карнеги, бывшим заместителем госсекретаря США Уильямом Бернсом, бывшим послом ЕС в Турции Марком Пиерини, деканом школы права и дипломатии Флетчера бывшим главнокомандующим ВС НАТО в Европе, адмиралом Джеймсом Ставридисом и др.