Սարգսյանի գալով՝ նոր շունչ կմտնի կառավարման համակարգ. Կարեն Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ ունի շատ ջերմ ու լավ հարաբերություններ: Այս մասին Կարապետյանն ասաց ՀՀ նախագահին կառավարության հրաժարականը ներկայացնելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Նախ և առաջ, ես կրկին կցանկանայի շնորհավորել Արմեն Սարգսյանին՝ այս բարձր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Ինչպես տեղեկացաք, քիչ առաջ ես նրան ներկայացրել եմ մեր կառավարության հրաժարականի դիմումը։ Պարոն Արմեն Սարգսյանի հետ ունենք շատ ջերմ ու լավ հարաբերություններ: Մենք երկար ժամանակ է, ինչ ճանաչում ենք միմյանց: Մենք բարեկամներ ենք և համախոհներ: Վստահ եմ, որ պարոն Արմեն Սարգսյանի գալով՝ նոր շունչ կմտնի կառավարման համակարգ և իրականացվող բարեփոխումներին նոր թափ կտրվի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Կարապետյանը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 9-ին երդմնակալությունից հետո ստորագրել է առաջին հրամանագիրը՝ ՀՀ կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին: ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը: Ապրիլի 9-16-ը ՀՀ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման ժամկետն է, իսկ ապրիլի 17-ին խորհրդարանը բաց անվանական քվեարկությամբ կընտրի ՀՀ վարչապետին:

С приходом Саркисяна в систему правления войдет новое дыхание: Карен Карапетян
У меня очень теплые и хорошие отношения с новым президентом Армении Арменом Саркисяном. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам исполняющий обязанности премьер-министра Армении Карен Карапетян после представления президенту заявления об отставке правительства.
«Прежде всего, я хотел бы еще раз поздравить Армена Саркисяна с принятием этой высокой должности. Как вы знаете, несколько минут назад я представил президенту заявление об отставке правительства. У нас очень теплые и хорошие отношения с Арменом Саркисяном. Мы долгое время знаем друг друга. Мы друзья и единомышленники. Я уверен, что с приходом Армена Саркисяна новое дыхание будет внесено в систему правления, и новый импульс будет дан продолжающимся реформам», - сказал Карапетян.
Руководствуясь ст. 212 Конституции РА, премьер-министр Карен Карапетян представил Президенту РА Армену Саркисяну заявление об отставке правительства. Президент Республики принял отставку правительства. Члены правительства продолжат выполнение своих обязательств до формирования нового правительства.