ՀՀ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Կարեն Կարապետյանին արդյունավետ աշխատանքի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել րոպեներ առաջ կառավարության հրաժարականը ներկայացրած Կարեն Կարապետյանին բեղմնավոր և արդյունավետ աշխատանքի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Սարգսյանը հայտնեց Կարապետյանի հետ հանդիպումից հետո ԶԼՄ-ների հետ զրույցում:
«Մի քանի րոպե առաջ հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է իր և կառավարության հրաժարականը: Առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրությամբ՝ ընդունել եմ  հրաժականը և ստորագրել համապատասխան հրամանագիրը՝ հանրապետության նախագահի առաջին հրամանագիրը, որով այս պահից Կարեն Կարապետյանը և կառավարությունը շարունակելու են իրենց գործունեությունը՝ որպես գործող կառավարություն:
Կարճ զրույցի ընթացքում ես պարոն Կարապետյանին ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնեցի իր վերջին շրջանի գործունեության, բեղմնավոր և արդյունավետ աշխատանքի համար: Հույս հայտնեցի ու նաև վստահ եմ, որ Կարեն Կարապետյանը ոչ միայն այս կարճ ժամանակահատվածում շարունակելու է աշխատանքը որպես ժամանակավոր կառավարության ղեկավար, այլեւ՝ հետագայում ևս այս կամ այն ձևով  իր ներդրումն է բերելու և՛ կառավարությունում, և՛ Հայաստանի Հանրապետությունում, քանի որ տաղանդավոր մարդիկ, տաղանդավոր գործիչները, ինչպիսին Կարեն Կարապետյանն է, ցավոք սրտի շատ չեն: Հուսամ՝ ապագայում ավելին կլինեն: Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել և հաջողություն մաղթել»,- ասաց Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 9-ին երդմնակալությունից հետո ստորագրել է առաջին հրամանագիրը՝ ՀՀ կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին: ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը: Ապրիլի 9-16-ը ՀՀ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման ժամկետն է, իսկ ապրիլի 17-ին խորհրդարանը բաց անվանական քվեարկությամբ կընտրի ՀՀ վարչապետին:

YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian thanked Karen Karapetyan – the already acting Prime Minister of Armenia who submitted the government’s resignation only minutes earlier – for productive and effective work.
“A few minutes ago Prime Minister Karen Karapetyan submitted his and the government’s resignation. Guided by the Armenian Consitution, I accepted the resignation and signed the order – the first order of the president of the republic – by which Karen Karapetyan and the government will continue the term in office as an acting government.
During the brief conversation, I once again thanked Mr. Karapetyan for his activities, productive and effective work of the recent period. I expressed hope and I am convinced that not only will Karen Karapetyan continue his work as acting leader of the government during this brief period of time, but in the future he will also make his contribution in some form both in the government and the Republic of Armenia, because unfortunately talented people, talented figures like Karen Karapetyan, are unfortunately very few. I hope they will be more in the future. I would like to once again congratulate and wish success,” Sarkissian said.
Under Article 212 of the Armenian Constitution, Prime Minister Karen Karapetyan submitted the Government’s resignation to President Armen Sarkissian.
Members of the Cabinet will continue serving as acting office-holders until a new government is formed.