ՀՀ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Կարեն Կարապետյանին արդյունավետ աշխատանքի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել րոպեներ առաջ կառավարության հրաժարականը ներկայացրած Կարեն Կարապետյանին բեղմնավոր և արդյունավետ աշխատանքի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Սարգսյանը հայտնեց Կարապետյանի հետ հանդիպումից հետո ԶԼՄ-ների հետ զրույցում:
«Մի քանի րոպե առաջ հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է իր և կառավարության հրաժարականը: Առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրությամբ՝ ընդունել եմ  հրաժականը և ստորագրել համապատասխան հրամանագիրը՝ հանրապետության նախագահի առաջին հրամանագիրը, որով այս պահից Կարեն Կարապետյանը և կառավարությունը շարունակելու են իրենց գործունեությունը՝ որպես գործող կառավարություն:
Կարճ զրույցի ընթացքում ես պարոն Կարապետյանին ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնեցի իր վերջին շրջանի գործունեության, բեղմնավոր և արդյունավետ աշխատանքի համար: Հույս հայտնեցի ու նաև վստահ եմ, որ Կարեն Կարապետյանը ոչ միայն այս կարճ ժամանակահատվածում շարունակելու է աշխատանքը որպես ժամանակավոր կառավարության ղեկավար, այլեւ՝ հետագայում ևս այս կամ այն ձևով  իր ներդրումն է բերելու և՛ կառավարությունում, և՛ Հայաստանի Հանրապետությունում, քանի որ տաղանդավոր մարդիկ, տաղանդավոր գործիչները, ինչպիսին Կարեն Կարապետյանն է, ցավոք սրտի շատ չեն: Հուսամ՝ ապագայում ավելին կլինեն: Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել և հաջողություն մաղթել»,- ասաց Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 9-ին երդմնակալությունից հետո ստորագրել է առաջին հրամանագիրը՝ ՀՀ կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին: ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը: Ապրիլի 9-16-ը ՀՀ վարչապետի թեկնածուի առաջադրման ժամկետն է, իսկ ապրիլի 17-ին խորհրդարանը բաց անվանական քվեարկությամբ կընտրի ՀՀ վարչապետին:

Президент Армении Армен Саркисян поблагодарил Карена Карапетяна за продуктивную и эффективную работу
Президент Армении Армен Саркисян поблагодарил Карена Карапетяна за продуктивную и
эффективную работу
Президент Армении Армен Саркисян поблагодарил подавшего несколько минут назад в отставку вместе с возглавляемым им правительством уже и.о. премьер-министра Армении Карена Карапетяна за продуктивную и эффективную работу.
«Несколько минут назад премьер-министр Карен Карапетян представил отставку возглавляемого им правительства. Руководствуясь Конституцией Армении, я принял отставку и подписал приказ - первый приказ президента республики, которым с этого момента Карен Карапетян и возглавляемое им правительство будут продолжать свою деятельность в качестве действующего правительства.
Во время краткого разговора я еще раз поблагодарил г-на Карапетяна за его деятельность, продуктивную и эффективную работу. Я выразил надежду, и я убежден, что Карен Карапетян не только продолжит свою работу в качестве исполняющего обязанности главы правительства в течение этого короткого периода, но и в будущем также внесет свой вклад в той или иной форме как в правительство, так и в Республику Армения, так как талантливых людей, таких талантливых деятелей, как Карен Карапетян, к сожалению, очень мало. Надеюсь, их будет больше в будущем. Хочу еще раз поблагодарить и пожелать успехов», - сказал Саркисян.
Руководствуясь ст. 212 Конституции РА, премьер-министр Карен Карапетян представил Президенту РА Армену Саркисяну заявление об отставке правительства. Президент Республики принял отставку правительства. Члены правительства продолжат выполнение своих обязательств до формирования нового правительства.