Հայաստանում արվող ցանկացած ներդրում ապահով է և պաշտպանված. Սերժ Սարգսյանը երկրի գրավչության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ունի բոլոր որակները՝ գրավիչ ուղղություն լինելու Ծոցի երկրներից կամ ցանկացած այլ վայրից զբոսաշրջիկների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հրատարակվող, Միջին Արևելքի և Ծոցի երկրներում տարածվող անգլալեզու Gulf News օրաթերթի և «Global FDI reports» գործակալության համատեղ հատուկ՝ Հայաստանին նվիրված համարում թողարկված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը ԱՄԷ քաղաքացիների համար հանել է մուտքի պարտադիր վիզան, իսկ լեզվական հարցն այստեղ հեշտորեն լուծվում է: «Երկիրն ունի հարուստ պատմական ու մշակութային ժառանգություն և հիասքանչ բնություն, ինչպես նաև մեղմ եղանակ ողջ տարվա ընթացքում: Մենք հիմնել ենք անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները և զբոսաշրջիկներն ունեն տարբեր տարբերակներ վայելելու այդ ամենը. ամեն բան հասանելի է: Թե՛ Երևանը, թե՛ Հայաստանը բացարձակապես անվտանգ են»,- նշել է Սարգսյանը:
Դիմելով պոտենցիալ ներդրողներին՝ ՀՀ Նախագահն ընդգծել է, որ որպես փոքր երկիր` Հայաստանում առավելություն կա՝ անհատական աշխատանք տանելու յուրաքանչյուր խոշոր ներդրողի հետ, ով ժամանում է: «Մենք ներդրողներին տալիս ենք առավելություններ և հարկային արտոնություններ, երբ նրանց նոր ձեռնարկություններն արտադրում են ապրանքներ, որոնք այստեղ նախկինում արտադրված չեն եղել: Հայաստանում արվող ցանկացած ներդրում ապահով է և պաշտպանված»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:

‘Any investment in Armenia is safe and protected’ – President Sargsyan on country’s attractiveness
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. Armenia has all the qualities to be an attractive destination for tourists from the Gulf region or elsewhere, President Serzh Sargsyan said in an interview for a special edition of Gulf News newspaper and Global FDI Reports about Armenia, reports Armenpress.
He highlighted that Armenia eliminated visa requirement for UAE nationals, and the language issue is easily addressed and resolved. “The country has a rich historical and cultural heritage and fascinating nature, as well as mild weather all year round. We have already established the necessary infrastructure and there are numerous ways for tourists to enjoy themselves – everything is available. Both Yerevan and Armenia in general are extremely safe”, the President said.
Addressing potential investors, the Armenian President said as a small country, Armenia has the advantage on working individually with every single large investor who arrives in the country. “We furnish investors with privileges and tax breaks when their new enterprises produce goods that have not been produced here before. Any investment in Armenia is safe and protected”, President Sargsyan noted.