Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը Մոսկվայում մասնակցել է Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ապրիլի 5-ին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը կազմակերպված  միջոցառմանը՝ նվիրված ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման 30- ամյակին։Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Իր ելույթում Արցախի արտաքին գործերի նախարարը ներկայացրել է արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի և նրա անցած ազգային վերածննդի ուղու կարևորությունը։
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ արցախյան ազատագրական շարժումը, որը միավորել է Արցախը, Հայաստանը և հայկական սփյուռքը ընդհանուր գաղափարների և սկզբունքների շուրջ, վերաճել է համահայկական պայքարի՝ ի պաշտպանություն իրավունքների և ազատությունների, և կանխորոշել է ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ հայ ժողովրդի հետագա ճակատագիրը։ Այն  դարձել է հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ամենաճակատագրական իրադարձությունը, որի արդյունքում աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա հայտնվեցին  2 անկախ հայկական պետություններ։
Մասիս Մայիլյանը նաև ընդգծել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սատարած ռուս մտավորականության ներկայացուցիչների ներդրումը` նշելով, որ ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում նրանց հիշում են հատուկ երախտագիտությամբ:
Միջոցառմանը տեղի է ունեցել լրագրող Ազա Բաբայանի՝ Արցախում նկարահանված «Յակովի հողը»  ֆիլմի ցուցադրությունը և նկարիչներ Յուրի Գրիգորյանի և Յուրի Գրիգորյան-կրտսերի աշխատանքների ցուցադրությունը։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը «Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակ» հուշամեդալներ է հանձնել Ազա Բաբայանին, Յուրի Գրիգորյանին և Յուրի Գրիգորյան-կրտսերին։ Իր հերթին, Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վարդան Տողանյանը  շնորհակալություն է հայտնել ֆիլմի հեղինակներին և Գրիգորյանների գերդաստանի ներկայացուցիչներին։
Միջոցառմանը ներկա էին դիվանագետներ, Պետդումայի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Խորհրդի պատգամավորներ, լրագրողներ, փորձագետներ, ինչպես նաև Մոսկվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։

Artsakh FM participates in event in Moscow dedicated to 30th anniversary of Karabakh movement
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. On April 5, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian, within the framework of his working visit to Moscow, delivered a welcoming speech at the event dedicated to the 30th anniversary of the Karabakh National-Liberation Movement that was held at the Embassy of the Republic of Armenia, the Artsakh Foreign Ministry told Armenpress.
In his speech, the Foreign Minister of Artsakh FM stressed the importance of the national-liberation struggle of the Armenians of Artsakh and the national revival path they had taken.
Masis Mayilian noted that the Artsakh Liberation Movement, which had united Artsakh, Armenia and the Armenian Diaspora around common ideals and principles, had grown into a pan-Armenian struggle for rights and freedoms and predetermined the fate of not only Artsakh, but also the entire Armenian people. It became the most crucial event in the modern history of the Armenian people, as a result of which two independent Armenian states appeared on the political map of the world.
Minister Mayilian also stressed the contribution of the Russian intelligentsia representatives who had supported the right to self-determination of the people of Artsakh, noting that they are recalled with special gratitude both in Artsakh and in Armenia.
The screening of the film ‘Land of Jacob’ shot in Artsakh by journalist Aza Babayan, as well as exhibition of works by artists Yuri Grigoryan and Yuri Grigoryan Jr. took place at the event.
Minister Masis Mayilian handed commemorative medals "The 30th Anniversary of the Karabakh Movement" to Aza Babayan, Yuri Grigoryan, and Yuri Grigorian Jr.. In turn, Ambassador of the Republic of Armenia to the Russian Federation Vardan Toghanyan expressed gratitude to the film's authors and the Grigoryans family.
Diplomats, members of the State Duma and the Federation Council of Russia, journalists, experts, as well as representatives of the Armenian community of Moscow were present at the event.