Արցախի Մարտունի և Ֆրանսիայի Բուր-դե-Պեաժ քաղաքների միջև ստորագրվել է բարեկամության հռչակագիր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում ապրիլի 3-ին բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել Արցախի Հանրապետության Մարտունի և Ֆրանսիայի Դրոմ նահանգի Բուր-դե-Պեաժ քաղաքների միջև։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, Մարտունի քաղաքի անունից հռչակագիրը ստորագրել է Մարտունու քաղաքապետ Մհեր Խաչատրյանը, իսկ Բուր-դե-Պեաժի անունից՝ քաղաքապետ Նատալի Նիեզոնը։ Ստորագրման պաշտոնական արարողությանը ներկա էր նաև Ֆրանսիայում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
Հռչակագրի  նպատակն է երկու քաղաքների միջև վստահության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված բարեկամական կապերի հաստատումը։ Հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ Մարտունի և Բուր-դե-Պեաժ քաղաքները պարտավորվում են փոխգործակցություն ծավալել մշակույթի, կրթության, արվեստի բնագավառներում՝ հիմնված համերաշխության, արժանապատվության և մարդու նկատմամբ հարգանքի վրա։
Բուր-դե-Պեաժը դարձել է Արցախի Հանրապետության քաղաքների հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատած ֆրանսիական 10-րդ քաղաքը։

Friendship Declaration signed between Martuni city of Artsakh and Bourg-de-Péage city of France
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. Within the frameworks of the visit to France of the delegation headed by the Chairman of the Artsakh Republic's National Assembly Ashot Goulyan, a Friendship Declaration was signed on April 3 between Martuni city of the Artsakh Republic and Bourg-de-Péage city of Drome department, France, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Artsakh.
On behalf of the city of Martuni, the Declaration was signed by Mayor Mher Khachatryan, and on behalf of the city of Bourg-de-Péage - Mayor Nathalie Nieson. Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan was also present at the signing ceremony.
The Declaration is aimed at establishing friendly relations between the two cities based on mutual trust and respect. The Declaration, in particular, reads that the cities of Martuni and Bourg-de-Péage undertake to establish cooperation in the spheres of culture, education, and art, based on solidarity and respect for human dignity.
Thus, Bourg-de-Péage became the 10th of the French cities that has established friendly relations with the cities of the Republic of Artsakh.