Հայաստանը կմեծացնի դեպի Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստվում է մեծացնել դեպի Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները: «Այս տարի մենք էլեկտրաէներգիայի ծավալները Իրան շեշտակի ավելացրել ենք: Նախատեսում ենք այն հասցնել 1 միլիարդ 600 հազար ԿՎ/ժամի, որը 2016-ի համեմատ 40-50 տոկոս աճ կապահովի»,-«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կայացած ասուլիսին հայտնեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ շարունակվում են Իրանի հետ բանակցությունները գազի ներմուծման ուղղությամբ: «Բանակցում ենք և գործող պայմանագրի (հեղ. գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց), և մնացած այլ կարիքների համար գազի մատակարարման շուրջ»,-ավելացրեց փոխնախարարը:
Ինչ վերաբերում է իրանական կողմից հնչեցված հայտարարություններին, որ իրենք պատրաստ են հարմար գներով գազի մատակարարմանը, Հայկ Հարությունյանը վերահաստատեց բազմիցս նշած իր միտքը, որ նրանք ավելի թանկ գին են առաջարկում, քան ռուսական կողմը: «Իրանը շատ ավելի բարձր գնով իր հարևաններին գազ է վաճառում ներկայում, Հայաստանին ավելի մատչելի գին չի առաջարկել»,-նշեց պաշտոնյան: Նա չցանկացած հանրայնացնել իրանական կողմի առաջարկը` նշելով, որ դա հարևանների առևտրային գաղտնիքն է:

Armenia to increase electricity export to Iran
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. Armenia plans to increase electricity export to Iran. “This year we have drastically increased electricity export to Iran. We plan to bring it to 1 billion and 600 thousand kwh which will be 40-50% rise against 2016", Hayk Harutyunyan, deputy minister of energy infrastructures and natural resources told at a press conference at ARMENPRESS media hall.
He noted that talks with Iran over gas imports are underway. “We negotiate over gas supplies that will meet the needs of the existing agreement (gas for electricity – edit.) and other needs”, the deputy minister added.
Referring to the announcements coming from the Iranian side about their readiness to supply Armenia with gas with affordable prices, Hayk Harutyunyan reiterated that the Iranian price is higher than the Russian one. He did not want to publicize the offer of the Iranian side, noting that it’s a trade secret.