«Հրեշը», «Բիբն» ու «S1»-ը՝ հակառակորդի սարսափ. նոր ԱԹՍ-ներ հայկական ընկերությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական արտադրության «Հրեշ» (HREESH) հարվածային և ինքնաոչնչացվող (կամիկաձե) անօդաչու թռչող սարքը կարողանում է խոցել հակառակորդի` 20 կմ հեռավորության վրա գտնող թաքնված օբյեկտները: Սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2018» միջազգային ցուցահանդեսին ներկայացված ԱԹՍ-ն «Pro MAQ» ընկերությունների խմբի միակ արտադրանքը չէ: Նորաստեղծ ընկերությունը հանդես է եկել նաև «Բիբ» հարվածային, ինչպես նաև հետախուզության և հրետանու կրակի կարգավորման «S1» անօդաչուներով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընկերության նախագծերի համակարգող Վահան Վարդանյանը նշեց, որ սարքերը բարեհաջող կերպով անցել են փորձարկումներ անձրևի և քամու պայմաններում: «Հրեշը» հարվածային, ինքնաոչնչացող (կամիկաձե) անօդաչու թռչող սարք է, նախատեսված է 20 կմ հեռավորության վրա գտնող օբյեկտների խոցման համար: Թույլ է տալիս հակառակորդի այնպիսի օբյեկտներ խոցել, որոնք ուղիղ տեսանելիությամբ չեն կամ թաքնված են»,-ասաց Վահան Վարդանյանը:
Նկարագրելով «Բիբ» (BEEB) հետախուզական սարքերի հնարավորությունները` Վահան Վարդանյանը նշեց «BEEB 3200»-ը բազմաֆունկցիոնալ է, կարող է ծառայել ինչպես հետախուզության նպատակով, այնպես էլ որպես ռմբակոծիչ: «Ավելացվում է առանձին կտոր, որտեղ ռումբեր են տեղադրվում ու կարող են սահմանված վայրում բաց թողնվել: «BEEB 3000»-ը ևս հետախուզության համար է նախատեսված, 4-5 ժամ թռիչքային ժամանակ ունի մինչև 50 կմ խորության վրա»,-ասաց ընկերության ներկայացուցիչը:
«BEEB 1800»-ը ևս հետախուզական և հարվածային անօդաչու թռչող սարք է, «Հրեշի» նման կրում է մարտագլխիկ և ինքնաղեկավարումով կարող է խոցել օբյեկտները:
Ինչ վերաբերում է «S1»-ին, ապա դրա աշխատանքային բարձրությունը 4 կմ է, թռիչքի տևողությունը 2 ժամ: «Այն կոորդինատներ է հաղորդում հրետանուն կրակի վարման համար»,-հավելեց Վահան Վարդանյանը:
Հարվածային և հետախուզական նպատակ հետապնդող այս սարքերը ղեկավարվում են օպերատորի կողմից, որից հեռավորությունը, կախված խնդրից, կարող է լինել 30-50 կմ:
Ընկերությունը ներկայացրել է նաև կապի միջոցներ, որոնց փորձարկումները ցույց են տվել, որ գրեթե անհնարին է դրանց խլացումը:
«Pro MAQ» ընկերությունների խումբը ներկայիս կազմով ձևավորվել է մոտ կես տարի առաջ` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության հայտարարած մոբիլիզացիոն ծրագրի արդյունքում: «Տարբեր ոլորտներից տարբեր մասնագետներ մեզ միացան և սկսեցինք աշխատանքները: Արդյունքում ունեցանք այն, ինչ ցուցադրված է»,-ասաց Վահան Վարդանյանը: Հարցին ի պատասխան, թե որոնք են ներկայացված անօդաչուների մրցակցային առավելությունները արտասահմանյան նմանատիպ սարքերի համեմատությամբ` մեր զրուցակիցը նշեց՝ դրանց մատչելիությունը: Նրա խոսքով` Պաշտպանության նախարարությունը հետաքրքրված է նշյալ արտադրանքներով, իրենք էլ աշխատում են այնպես անել, որ սարքերն ամբողջությամբ կատարեն իրենց առջև դրված խնդիրները, լինեն մատչելի և միևնույն ժամանակ հեշտ կառավարելի` զինվորի օգտագործման տեսանկյունից:

HREESH, BEEB и S1 как ужас противника – новые БПЛА от армянской компании
Армянские  ударный и самоликвидирующийся БПЛА (камикадзе)  HREESH («Монстр») способен поразить скрытый объект противника на  расстоянии 20 км. Это не  единственный образец беспилотника,  представленный группой компаний Pro MAQ на международной выставке вооружения и оборонительных технологий  ArmHiTec-2018. Компания представила также ударный беспилотник BEEB («Зрачок») и разведывательный S1.
В  беседе с Арменпресс координатор проектор компании ВаанВарданян отметил, что устройства  прошли тестирование при плохих погодных условиях. «Беспилотник  типа камикадзе HREESH может поразить на  расстоянии 20 км  скрытый объект противника, невидимый в  поле  зрения», - сказал он.
BEEB-3200 – многофункциональный БПЛА, может использоваться как бомбардировщик, так и в разведывательных целях. «BEEB 3000 также  предназначен для  разведки, обладает летным временем 4-5 часов на глубине до 50 км», - сказал представитель компании.
BEEB 1800 – также предназначен для разведки и бомбардировки. Как и HREESH,  оснащен боеголовкой и самонаводящей системой.
Что касается S1, то его рабочая высота 4 км, время полета 2 часа. «Он передает координаты для ведения  огня», - сказал Варданян.
Предназначенные  для разведывательных и бомбардировочных целей устройства управляются оператором, расстояние которого, в  зависимости от задачи, составляет 30-50 км.
Компания  представила также средства связи, тестирование  которых показало, что их заглушка  почти невозможна.
Компания  Pro MAQ была создана полгода  назад в рамках мобилизационной  программы IT-технологий. «К нам присоединились разные  специалисты из разных сфер. Результат перед вами», - сказал ВаанВарданян. На вопрос, каковы преимущества экспонатов  перед зарубежными аналогами, он отметил – доступность. По его словам, Минобороны заинтересовано в  их производстве, а со своей  стороны они делают все, чтобы устройства выполняли поставленные задачи, были доступными и легкоуправляемыми – с точки зрения  солдата.