«Զիմնյայա վիշնյա»-ի սեփականատեր ընկերության ղեկավարը իրեն մեղավոր է համարել հրդեհի զոհերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Կեմերովո քաղաքի «Զիմնյայա վիշնյա» առևտրի կենտրոնի շենքի սեփականատեր՝ «Կեմերովոյի հրուշակեղենի կոմբինատ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Յուլիա Բոգդանովան դատարանում հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր է համարում հրդեհի հետևանքով 64 մարդու մահվան համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Բոգդանովայի դեմ ներկայացվել է մեղադրանք՝ հրդեհային անվտանգության պահանջները խախտելու համար, ինչը հանգեցրել է մարդկանց մահվան:
Մարտի 31-ին Կեմերովոյի շրջանային դատարանում ընթացող դատական նիստում սեփականատիրոջ նկատմամբ կորոշվի խափանման միջոցը:
ՌԴ քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ Բոգդանովան իր աշխատակիցներից բազմիցս ստացել է տվյալներ այն մասին, որ հակահրդեհային անվտանգության հակամարգում կան խնդիրներ, սակայն որևէ քայլ չի ձեռնարկել դրանք վերացնելու նպատակով:
Սեփականատիրոջ խոսքով՝ տնօրինությունը անվտանգության աշխատակիցներից որևէ բողոք չի ստացել, սակայն մտադիր է եղել փոխել նրանց: «Գուցե հենց այդ պատճառով էլ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում անվտանգությունը որևէ բանի մասին չի զեկուցել»,- ասել է նա:
Կեմերովոյի «Զիմնյայա վիշնյա» քառահարկ առևտրի կենտրոնում մարտի 25-ին բնռկված հրդեհի հետևանքով զոհվել է 64 մարդ, որոնց շարքում 41-ը երեխաներ են:

Глава фирмы-собственника ТЦ "Зимняя вишня" заявила, что чувствует вину
Гендиректор компании ОАО "Кемеровский кондитерский комбинат", собственника здания торгового центра "Зимняя вишня", где при пожаре погибли 64 человека, заявила в суде, что чувствует себя виновной в гибели людей.
Юлии Богдановой предъявлено обвинение в нарушении требований пожарной безопасности, повлекшем гибель людей. Как сообщает Арменпресс, об этом передает РИА «Новости».
По данным СК, Богданова, будучи ответственной за соблюдение пожарной безопасности, не раз получала от подчиненных данные о неполадках в системе противопожарной безопасности, но не предпринимала мер к устранению недостатков. В субботу в Заводском районном суде Кемерово проходит заседание по избранию меры пресечения.
"Я делала все для того, чтобы гости, которые приходят в ТРК, были в безопасности, им было комфортно и удобно. Два года работая на этом предприятии, я изо дня в день заботилась об этом", — ответила Богданова на вопрос журналистов, признает ли она себя виновной в трагедии.
Ранее адвокат Богдановой заявил, что она не признает своей вины.
По ее словам, дирекция не получала никаких жалоб от охраны, но собиралась менять ее. "Может быть, именно поэтому последние несколько месяцев охрана вообще не докладывала ни о чем", — сказала она.