Հայաստանում ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցների թիվը կկրկնապատկվի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տարեցտարի ֆրանսերենի նկատմամբ հետաքրքրությունն ավելանում է: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի խորհրդական Նունե Վարդանյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրականացվում է օտար լեզուների զարգացման հստակ քաղաքականություն:
Հայաստանի մոտ 200 դպրոցում ֆրանսերենը դասավանդվում է որպես օտար լեզու:  Ներկայում շուրջ 45 հազար աշակերտ սովորում է ֆրանսերեն: Նունե Վարդանյանի խոսքով, եթե ցանկություն կա մեկ այլ օտար լեզու սովորելու, ապա երեխաներին պետք է տալ այդ հնարավորությունը: Նախարարության կողմից մշակվեց օտար լեզուների դասավանդման հայեցակարգ, որպեսզի հավասար պայմաններ ստեղծվեն բոլոր օտար լեզուների զարգացման համար:
Մեկնարկեց պիլոտային ծրագիր, որում ընդգրկվեց 10 դպրոց Երևանից, Կոտայքից, Վայոց ձորից, Սյունիքից, Շիրակից, Լոռուց: Դրանցում ներդրվեց ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագիր: Նունե Վարդանյանի խոսքով, սա ենթադրում է, որ ֆրանսերենն, ինչպես ռուսերենը սկսում են անցնել երկրորդ դասարանից: Այս դպրոցների համար մշակվեցին չափորոշիչներ, ծրագիր, ընտրվեցին դասագրքեր, որոնք բերվում են Ֆրանսիայից: Արդյունքում 9-րդ դասարանն ավարտելուց հետո երեխաներն ունենում են B1 մակարդակ, որը եվրոպական գնահատման համակարգում համարվում է լեզվի միջին իմացություն:
«Արձագանքը շատ չուշացավ: Թե երեխաները, թե ծնողները շատ ոգևորված են: Հետաքրքրություն կա նաև այլ դպրոցների շրջանում: Ցանկություն հայտնողներ կան, որ իրենց մոտ նույնպես ներդրվի այս ծրագիրը: Այժմ քննարկվում է, որ հաջորդ տարվանից այդ դպրոցների թիվը կրկնապատկվի՝ փորձը տարածելով այլ մարզերում ևս»,-ասաց նա: Նունե Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ նախատեսվում է Մասիս քաղաքում ստեղծել Թումոյի նմանօրինակ կենտրոն, բայց ֆրանսալեզու: Դա կնպաստի այդ քաղաքում ֆրանսերենի նկատմամբ հետաքրքրության աճին:
Նունե Վարդանյանի խոսքով, իրենց շատ օգնում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցությունը: Հայաստանը ներգրավվել է տարբեր ծրագրերում և աշխատում է մի քանի ուղղություններով: Դպրոցականները կարող են մասնակցել ամառային ճամբարների, ֆրանսերենի միջազգային օլիմպիադաների:
«Եվ ես ասեմ, որ արդյունքները վատը չեն: 119 դպրոցի սաները սովորաբար առաջին, երկրորդ տեղերով են գալիս: Կարողանում են մրցել իրենց հասակակիցների հետ: Ռումինիայում, օրինակ, ֆրանսերենը բարձր մակարդակի վրա է, սակայն մեր երեխաները չեն զիջում, մրցունակ են և կարողանում են հաղթել: Ուրեմն մենք պետք է մտածենք, թե դպրոցներում ինչ ենք փոխում, որ երեխան կարողանա այդ անհրաժեշտ գիտելիքը վերցնել: Ասեմ, որ համագործակցության շրջանակում ուսուցիչների համար յուրաքանչյուր տարի իրականացվում է վերապատրաստում: Իրենց մասնագետները գալիս են և աշխատում մեր ուսուցիչների հետ: Ամեն տարի 50 ուսուցիչ կարողանում ենք վերապատրաստել»,-հավելեց նա:
Ի դեպ, կա եռակողմ համաձայնագիր թիվ 119 դպրոցի, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան և ՀՀ ԿԳ նախարարության միջև: Ըստ դրա, 119 դպրոցի բազայի հիման վրա ստեղծվել է լիցեյ, այն որպես ավագ դպրոց է, որտեղ սովորում է մոտ 20-22 երեխա: Ավարտելուց հետո նրանք ստանում են Հայաստանի ու Ֆրանսիայի ատեստատներ: Երեխաները կարող են Ֆրանսիայի ատեստատով ընդունվել եվրոպական բուհեր: Հաստատությունն արդեն շրջանավարտներ ունի, մի մասն ընտրել է Հայաստանի, մի մասը այլ երկրների բուհեր: Նունե Վարդանյանը նշեց, որ այս փորձը ևս պետք է ուսումնասիրվի և տարածվի մյուս մարզերում:
Նունե Վարդանյանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում կարևորեց նաև համալսարանական համագործակցությունը: Մեր երիտասարդ հետազոտողները, դասախոսները կարողանում են փորձի փոխանակում իրականացնել, մասնակցել տարբեր ծրագրերի: Այդ համատեքստում Հայաստանի հինգ բուհ ակտիվ աշխատում է՝ ԵՊՀ, Ֆրանսիական, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան, Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարան, Վ. Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարան:
Քանի որ 2018 թվականը ֆրանկոֆոնիայի տարի է, հետևաբար բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվում ուսումնական հաստատություններում: Մեկնարկը տրվել է մարտի սկզբին, անցկացվում են բաց դասեր, շարադրությունների մրցույթներ, կազմակերպվում են բեմադրություններ, նախատեսված են ֆրանսիական ֆիլմերի ցուցադրություն, ֆրանսիական հեքիաթների ներկայացում և այլն:

Number of schools with advanced teaching of French to double in Armenia
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. The interest towards French increases year by year in Armenia. Nune Vardanyan - adviser to the minister of education and science, told Armenpress that a concrete policy on development of foreign languages is being carried out.
French is taught as a foreign language in nearly 200 schools of Armenia. Nune Vardanyan said if there is a wish to learn another foreign language, the children must be provided with that opportunity. The ministry has developed a concept for foreign language teaching aimed at creating equal conditions for development of all foreign languages.
A pilot program launched which included 10 schools from Yerevan, Kotayk, Vayots Dzor, Syunik, Shirak and Lori provinces. Advanced French teaching program was introduced. Nune Vardanyan informed that according to this program the French, as well as the Russian languages will be taught from the second grade. Criteria, program have been developed for these schools, textbooks were selected which are brought from France. As a result after completing the 9th grade children have a B1 level which is considered medium knowledge of language in the European grading system.
“The reaction didn’t late a lot. Both children and parents are very excited. There is an interest also among other schools. At the moment the issue of doubling the number of these schools next year is being discussed, by spreading this experience in other provinces as well”, she said, adding that a TUMO center is expected to be created in Masis town, but it will be mainly in French. The center will contribute to increase of interest towards French in this town.
Nune Vardanyan stated that the cooperation with the International Organization of La Francophonie helps them a lot. Armenia is engaged in different programs and works at several directions. The school children can participate in summer camps, international French Olympiads.
“And I want to state that the results are not bad. The kids of 119 school usually capture first, second places. They are able to compete with their peers”, she said, adding that each year training for teachers is being organized. Their specialists come and train the Armenian teachers.
There is a trilateral agreement between the N119 school, the French Embassy in Armenia and the ministry of education and science. According to this agreement, a school has been established based on the base of the N119 school, it serves as a high school which is attended by nearly 20-22 children. After graduating the school children receive certificates of Armenia and France. The children can be accepted to the European universities with the certificate of France. The school already has graduates, some of them have chosen Armenia’s universities, and some -the universities of other countries. Nune Vardanyan stated that this experience as well must be examined and spread in other provinces.
She also attached importance to the university cooperation within the frames of the International Organization of La Francophonie. She said young Armenian researchers, lecturers make exchange of experience, participate in different programs.
As 2018 is a Francophonie year, numerous events are being held in educational institutions. They launch in early March. Screening of French films, performances of French fairy tales are expected.