Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտն իր ներկայությունը կընդլայնի Եվրոպայում, Ռուսաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտն ամենից շատ տարածված է ԱՄՆ-ում: Թվերը փաստում են, որ ծառայությունների գրեթե 35 տոկոսն իրականացվում է ԱՄՆ-ում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Ամալյա Եղոյանը:
«Այսօր փորձ է կատարվում ԱՄՆ-ից դուրս դիտարկել եվրոպական, ռուսական շուկան: Այդ համատեքստում շատ կարևորում ենք տեխնոլոգիական միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցելու հարցը: Փորձելու ենք խթանել, որ միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցություն լինի նաև ԱՄՆ-ից դուրս»,-ասաց Ամալյա Եղոյանը:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե ոլորտի արտադրանքի, լուծումների մեծ մասն արտահանվում է, իսկ Հայաստանում քիչ է օգտագործվում, Ամալյա Եղոյանը նշեց, որ այս հարցն իրենց ուշադրության կենտրոնում է:
«Բազմիցս ասվել է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները չեն կարող առանձնացված լինել այլ ոլորտներից: Ինչպես մեր նախագահն է շեշտում, տեխնոլոգիական լուծումները պետք է կիրառենք տնտեսության հզորացման գործում: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ տեխնոլոգիական լուծումներն օգտագործվեն Հայաստանում: Մանավանդ, որ ունենք զարգացած ոլորտներ, որտեղ կարող ենք այդ լուծումները ներդնել` տեքստիլ, գինեգործություն: Առաջիկա օրերին հանդիպելու եմ սկսնակ ընկերությունների հետ, քննարկելու ենք, թե ինչ մոդել մշակենք, որ այլ ոլորտների ներկայացուցիչների կողմից լուծումները գնահատվեն, և ցանկանան դրանք օգտագործել»,-ասաց նա:

Armenia’s IT sector to expand presence in Europe, Russia
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. Armenia’s technology sector is mostly active in the United States. Figures show that almost 35% of services are implemented in the US, Amalya Yeghoyan, deputy minister of transportation, communication and information technologies told a press conference.
“Today an attempt is made to observe the European, Russian market outside the US. In this context we attach great importance to participation of international technological exhibitions. We will try to encourage in order to have participation in international exhibitions outside the US too,” she said.
To an argument of a reporter that majority of the sector’s production and solutions are exported and used very little in Armenia, the deputy minister said they are focusing on this issue.
“It has been mentioned many times that information technologies cannot be separated from other sectors. As emphasized by our president, we must apply technological solutions in strengthening the economy. It is very important for us for technological solutions to be used in Armenia. Especially when we have developed sectors where we can introduce these solutions – textile, winemaking. I will meet with start-ups soon, we will discuss what model to design in order for representatives of other sectors to appreciate the solutions and desire to use them,” she said.