Ուժգին քամին տանիքներ է վնասել. ԱԻՆ-ը հորդորում է ցուցաբերել զգոնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 24-ին, ժամը 11:09-ին ահազանգ է ստացվել, որ քամուց վնասվել է Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի Շինարարների փողոցի թիվ 14 շենքի (կարի արտադրամաս) տանիքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԻՆ-ից, դեպքի վայր է մեկնել մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը: Պարզվել է, որ վնասվել է կարի արտադրամասի տանիքը (մոտ 24x60 մ):
Մարտի 24-ին, ժամը 10:26-ին ահազանգ է ստացվել, որ քամուց վնասվել է Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի Տանձուտ թաղամասի 5-րդ փողոցի թիվ տներից մեկի տանիքը:
Դեպքի վայր է մեկնել մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը:
Պարզվել է, որ վնասվել է 2 հարկանի տան տանիքը (մոտ 15x15 մ):
Հայաստան ներթափանցող տաք օդային հոսանքները բախվում են Սև ծովի վրա առկա ցուրտ օդային հոսանքների հետ։ Այս երևույթի արդյունքում ձևավորվող հզոր ճակատային գոտու հետևանքով մարտի 24-ին կեսօրից մինչև մարտի 25-ի կեսօր հանրապետության տարածքում սպասվում են վտանգավոր ուժգնության քամիներ։
Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում, Գեղարքունիքում, Սյունիքում և Արցախում քամու պոռթկումները կարող են հասնել 30-35մ/վրկ, Կոտայքում, Արմավիրում, Արագածոտնում, Արարատում, Վայոց Ձորում և Երևանում քամու պոռթկումները կարող են հասնել 20-25մ/վրկ, որի արդյունքում հնարավոր է կոտրվեն ծառեր կամ ծառի ճյուղեր, պոկվեն տանիքներ կամ տանիքների առանձին հատվածներ, ընկնեն գովազդային վահանակներ, էլեկտրոհաղորդման գծեր և այլ առարկաներ։
Պայմանավորված նման վտանգավոր օդերևութաբանական իրադրությամբ՝ ԱԻՆ-ը ազգաբնակչությանը և տնտեսվարող սուբյեկտներին կոչ է անում ցուցաբերել հնարավորինս զգոնություն։

Шквал ветра повредил крыши – МЧС призывает к бдительности
24 марта  в 11:09 часов поступило сообщение о том, что сильный ветер повредил крышу  швейной мастерской на ул.Шинарарнери 14 в Ванадзоре.
Как  сообщили Арменпресс из МЧС РА, на место выехала оперативная группа спасателей. Выяснилось, что ветром повредило около 24x60 м крыши.
24 марта  в 10:26 часов поступило сообщение о том, что сильный ветер повредил крышу  дома на 5-й района Тандзут в Ванадзоре.
На  место выехала оперативная группа спасателей.
Выяснилось, что ветром повредило около 15x15 м крыши 2-этажного дома.
Проникающие   в пространство Армении теплые воздушные массы сталкиваются с холодными потоками с Черного моря. В результате формируемого мощного фронта с полудня 24 марта до полудня 25 марта в республике ожидается шквалистый ветер опасной силы.
В Шираке, Лори, Тавуше, Гегаркунике, Сюнике и Арцахе порывы ветра могут достигать 30-35 м/сек., в Котайке, Армавире, Арагацотне, Арарате, Вайоцдзоре – 20-25 м/сек. По словам Г. Суреняна, сильный ветер может ломать деревья, сносить крыши, рекламные щиты и т.д.Он призвал население быть осторожным.