Տրեբում պատանդներ վերցրած ահաբեկիչը, հավանաբար, մարոկացի արմատական իսլամիստ Է. AFP
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Տրեբ քաղաքում պատանդառությունը, դատելով ըստ ամենայնի, կատարել Է Մարոկկոյի քաղաքացի արմատական իսլամիստը, որն ավելի վաղ արդեն հայտնի Էր Ֆրանսիայի հատուկ ծառայություններին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ վկայակոչելով հետաքննչական շրջաններից ստացված տվյալները:
Ըստ AFP-ի տեղեկատվության, ահաբեկիչը 25 տարեկան Է, նա քրեական պատասխանատվության Է ենթարկվել կողոպուտների եւ թմրանյութերի առեւտրի համար:
Ինչպես հայտնել Է BFM TV հեռուստաալիքը, այդ մարդը պատանդառությունից հետո պահանջել Է ազատել Փարիզում ահաբեկչական գործողությունների գործով գլխավոր կասկածյալ Սալահ Աբդեսլամին, որը 2015 թվականի նոյեմբերին Փարիզում կատարված մի շարք ահաբեկչական գործողությունների միակ ողջ մնացած անմիջական մասնակիցն Է: Աբդեսլամը կտրականապես հրաժարվում Է հետաքննությանը որեւԷ ցուցմունք տալ ահաբեկչության նախապատրաստման եւ հանցագործության կատարման մեջ իր դերի մասին: Տրեբում կատարված ահաբեկչության հետեւանքով կան մի քանի զոհվածներ, նրանց թվաքանակի վերաբերյալ տվյալները տարբերվում են, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: захвативший заложников в Требе, вероятно, является радикальным исламистом из Марокко
Захват заложников во французском городе Треб, судя по всему, совершен гражданином Марокко, радикальным исламистом, ранее уже известным французским спецслужбам. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство France-Presse со ссылкой на данные, полученные из следственных кругов.
По информации AFP, террористу 25 лет, он привлекался к уголовной ответственности за кражи и торговлю наркотиками.
Как сообщил телеканал BFM TV, этот человек после захвата заложников потребовал освободить главного подозреваемого по делу о терактах в Париже Салаха Абдеслама. Тот является единственным оставшимся в живых непосредственным участником серии терактов в Париже в ноябре 2015 года. Он содержится в блоке усиленного надзора тюрьмы Флери-Мерожи, расположенной в окрестностях Парижа. Абдеслам категорически отказывается давать следствию какие-либо показания относительно подготовки теракта и своей роли в совершенном преступлении.