Գիտնականները պարզել են, որ Խաղաղ օվկիանոսում «աղբի կղզին» շատ ավելի մեծ Է. Scientific Reports
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտնականների միջազգային խումբն ուսումնասիրել Է աղբի բիծը Խաղաղ օվկիանոսի հյուսիսային մասում եւ եկել այն եզրակացության, որ այն ավելի մեծ Է, քան համարվում Էր ավելի վաղ: Այս եզրակացությունները մարտի 22-ին հրապարակվել են Scientific Reports ցանցային գիտական հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես կարծում են հետազոտողները, «աղբի կղզին» գրեթե ամբողջովին բաղկացած Է պլաստիկից: Դրա ընդհանուր զանգվածը, ինչպես ենթադրվում Է, կազմում Է 45 հազարից մինչեւ 129 հազար տոննա: Բծի մակերեսը մոտավորապես 1,6 մլն քառակուսի կիլոմետր Է, ինչը ավելի քան կրկնակի գերազանցում Է Ֆրանսիայի տարածքը: Ինչպես ընդգծում են գիտնականները, ավելի վաղ ենթադրվում Էր, որ «աղբի կղզին» մի քանի անգամ փոքր Է:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ ճշտված տվյալներն ստացվել են 2015 եւ 2016 թվականներին ինքնաթիռներից եւ նավերից կատարված դիտարկումների միջոցով, ինչպես նաեւ համակարգչային մոդելավորման օգնությամբ: Ինչպես նշվում Է հրապարակման մեջ, բիծը բաղկացած Է ընդհանուր առմամբ 1,1-3,6 տրիլիոն առանձին բաղադրիչներից, որոնք դրեյֆում են ջրում: Մեծ մասամբ խոսքը պլաստիկե աղբի մասին Է, ընդ որում՝ գրեթե կեսը ձկնորսական ցանցեր են: Այս աղբի մեծ մասը ենթադրաբար Հյուսիսային Ամերիկայի եւ Ճապոնիայի առափնյա ջրերից եկած թափոններն են, ինչպես նաեւ այն ամենը, ինչը նետում են նավերի տախտակամածերից: Բազմաթիվ հետազոտողներ այն կարծիքն են հայտնել, որ աղբի բիծը լուրջ վտանգ Է ներկայացնում բնապահպանության, նախեւառաջ, ծովային կենդանական աշխարհի համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: ученые сообщили, что "мусорный остров" в Тихом океане больше, чем считалось ранее
Международная группа ученых изучила мусорное пятно в северной части Тихого океана и пришла к выводу, что оно больше, чем считалось ранее. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, их выводы опубликованы в четверг в сетевом научном журнале Scientific Reports.
Как полагают исследователи, "мусорный остров" состоит почти полностью из пластика. Его общая масса, предположительно, составляет от 45 до 129 тыс. тонн. Площадь пятна - примерно 1,6 млн кв. км, это более, чем в два раза больше территории Франции. Как подчеркивают ученые, ранее предполагалось, что "мусорный остров" в несколько раз меньше.
Авторы исследования отмечают, что получили уточненные данные путем наблюдений с самолетов и судов в 2015 и 2016 годах, а также с помощью компьютерного моделирования. Как отмечается в публикации, пятно состоит в общей сложности из 1,1 - 3,6 трлн отдельных элементов, дрейфующих в воде. По большей части, речь идет о пластиковом мусоре, при этом, почти половина - это рыболовные сети.
Большая часть данного мусора, предположительно, - это отходы из прибрежных вод Северной Америки и Японии, а также то, что выбрасывают с палуб кораблей. Многие исследователи считают, что пятно представляет серьезную опасность для экологии, прежде всего, для морской фауны.