Հայաստանը զբոսաշրջության կայուն զարգացում ապահովելու ճիշտ ճանապարհին է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երկրում զբոսաշրջության կայուն զարգացում ապահովելու համար Հայաստանը համագործակցում է տեղական ինքնակառավարման, պետական մարմինների և մասնավոր հատվածի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանը։
«Զբոսաշրջության զարգացման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» խորագրով գիտագործնական քննարկման ընթացքում նա շեշտեց, որ Հայաստանը զբոսաշրջության կայուն զարգացում ապահովելու նպատակի իրականացումից այնքան էլ հեռու չէ։
«Եթե խոսում ենք խնդիրներից՝ չի նշանակում, որ մենք վատ վիճակում ենք։ Հայաստանը բավականին լուրջ և զգալի հաջողություններ ունի։ Տարիների ընթացքում Հայաստանը լինելով շատ երիտասարդ զբոսաշրջային երկիր, կարողացել է այս մեկ տասնյակից մի փոքր ավելի ժամանակահատվածում հասնել ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թվաքանակի զգալի աճի։ Վերջին 10 տարում եռապատկվել է մեր երկիր ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թիվը՝ հասնելով 1 մլն 500 հազարի»,- նշեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալը։
Նրա հավաստմամբ, Հայաստանը բավականին որակյալ ծառայություններ է մատուցում զբոսաշրջության ոլորտում, բայց պետք չէ բավարարվել այդ ամենով։
Ապրեսյանը լրագրողների հետ զրույցում ընդգծեց նաև մի կետ, որ Կառավարության ծրագրի համաձայն, մինչև 2022 թվականը անհրաժեշտ է Հայաստան ներգնա զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել տարեկան առնվազն 3 միլիոնի, պետք է համալիր միջոցառումներ իրականացնել, ամրապնդել ծառայությունների որակը։
«Ենթակառուցվածքների զարգացումից և երկրի հասանելիությից բացի, շատ է կարևորվում նաև մարդկային ռեսուրսների զարգացումը՝ ոլորտը բարձրակարգ պահանջարկին համապատասխանող կադրերով ապահովելը։ Կրթական համակարգում պետք է այնպես անել, որպեսզի տրվի այդ խնդրի լուծումը, այսինքն՝ լինեն պահանջարկին համապատասխանող կադրեր։ Պետք է այնպես անել, որպեսզի առնվազն կրթական ծրագրերի և չափորոշիչների մշակման գործընթացում ապահովվի բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությունը»,- ընդգծեց Ապրեսյանը։
Նա շատ է կարևորում նաև այն, որ այսօր, կրթական հաստատությունները միայն մեկ կրթական գործառույթ չպետք է իրականացնեն, այլ պետք է կարողանան հանդիսանալ որպես գիտավերլուծական կենտրոններ։
Ապրեսյանը նաև շատ կարևորեց զբոսաշրջության ոլորտում ծառայություն իրականացնող, հատկապես զբոսավարների շրջանում օտար լեզուների՝ պարսկերենի, ռուսերենի, անգլերենի և այլ լեզուների իմացությունը։
«Մեր շուկաները գնալով ընդլայնվում են, և դա պետական քաղաքականության խնդիրներից է։ Այսօր արդեն մեզ համար նպատակային և խոստումնալից շուկա է դառնում Չինաստանը։ Երկրի հետ ավելի է հեշտացվել վիզաների հարցը չինացիների համար՝ կարող են ստանալ մուտքի վիզա հենց սահմանին, այդ թվում՝ նաև առցանց։ Այսուհետ մենք չինարենին տիրապետող մասնագետների կարիք ենք զգալու։ Կորեան նույնպես մեզ համար շատ հետաքրքիր շուկա է»,- եզրափակեց Ապրեսյանը և հավելեց, որ այս տարի կլինի առաջին չարտերային չվերթը Կորեայից։

Armenia on the right path to ensure sustainable tourism development
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. In order to ensure sustainable tourism development Armenia cooperates with the local self-government, state bodies and private sector, Mekhak Apresyan – first vice president of the State Tourism Committee, told reporters, Armenpress reports.
During the scientific-practical discussion titled ‘Tourism Development Issues in Armenia’, Apresyan said Armenia is close to the implementation of the goal on ensuring sustainable tourism development.
“If we talk about the problems, it doesn’t mean that we are in a bad situation. Armenia has quite serious and significant achievements. Armenia, being a very young tourism country, managed to reach significant increase in number of incoming tourism visits in this period of more than a decade. Over the past ten years the number of incoming tourism visits to our country has tripled reaching 1 million 500 thousand”, he said.
According to him, Armenia provides high-quality service in the field of tourism, but it must not be limited to this.
He told reporters that according to the Government’s program, the number of incoming tourists to Armenia must be reached at least 3 million by 2022, complex actions must be taken and the service quality must be strengthened.
“In addition to development of infrastructures and the country’s accessibility, a great importance is attached to the development of human resource, in particular, providing the field with personnel in accordance with the high demand. Actions must be taken in the education system aimed at solving this issue, in other words, there must be cadres who will comply with the demands”, Mekhak Apresyan said.
He also highlighted the need to study foreign languages – Persian, Russian, English and etc, especially among the tour guides and those who conduct service in tourism field.
“Our markets gradually expand, and this is one of the tasks of the state policy. Today already for us China is a targeted and promising market. The issue of visas for Chinese people has further been facilitated with the country, they can receive visa on the border, also online. And thus we will need people specialized in Chinese. Korea as well is a very interesting market for us”, Apresyan said, adding that this year the first charter flight from Korea will launch.