Համայնքի զարգացման նոր ձևաչափ ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի աջակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի կողմից կազմակերպված «Համայնքի զարգացման նոր ձևաչափ» միջոցառման շրջանակում բանկը հայտարարեց էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման ֆինանսավորման ծրագրի մասին, որը իրականացվում է ՀՀ կառավարության, Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։ Բանկը սկսել է  վարկային միջոցների տրամադրումը, և արդեն կա ավարտված ծրագիր։
ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը իր խոսքում նշեց. «ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկը այն եզակի բանկերից է, որ իրականում ռիսկի է գնում, բայց համայնքների էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացման համար իրականացվող ներդրումները կատարվող խնայողությունների հաշվին ծածկվում են, և հանգիստ կարելի է այդ քայլին գնալ»:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը իր խոսքում նշեց. «Համայնքների կայուն և շարունակական զարգացման համար պետք է լուծել ենթակառուցվածքների հարցը: Այս մասով կարևորագույն և առաջնային քայլը համայնքներում մաքուր էներգիա արտադրող և խնայող ենթակառուցվածքների ստեղծումն է, որի համար  ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ  Բանկը արդեն իրականացնում է Հայաստանի համայնքների ֆինանսավորում։ Մաքուր էներգիա արտադրող համակարգը համայնքի կայուն զարգացման բաղադրիչներից միայն մեկն է, բայց նաև կարևորագույնը, որը համայնքին հնարավորություն է տալու իրենց առավելությունները վերածելու բիզնես արժեքի»։
Նա նաև հավելեց, որ համայնքներում բիզնես գործունեություն ծավալած տնտեսվարողներին մենակ չենք թողնելու և բոլոր հնարավոր ճանապարհներով աջակցելու ենք նրանց՝ սկսած կամ արդեն ծավալած բիզնեսի ֆինանսավորումից մինչև նշված առավելությունները ճիշտ  կառավարելու և հավելյալ արդյունք ստեղծելու հարցում։
Ֆինանսավորումը կիրականացվի բացառապես հայկական դրամով, առանց սպասարկման վճարների, տարեկան 9 տոկոս տոկոսադրույքով և մինչև 5 տարի մարման ժամկետով։

Новый формат развития общин при содействии банка «АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ»
В рамках мероприятия «Новый формат развития общины», организованного банком АКБА-Кредит Агриколь, банк объявил о финансировании проекта развития общинных инфраструктур, направленного на повышение энергопродуктивности, который будет реализовываться в сотрудничестве с правительством Армении, Фондом возобновляемой энергетики  и энергосбережения. Банк начал выдачу кредитов и уже есть завершенные программы.
Заместитель министра энергетики и  природных ресурсов А. Арутюнян в своем слове сказал: «АКБА-Кредит Агриколь банк  один из тех немногих, который идет на реальные риски, но кредиты, направленные на развитие энергетической инфраструктуры общин, покрываются за счет энергосбережения и можно смело идти на этот шаг».
Как передает  «Арменпресс», генеральный исполнительный директор банка А. Андреасян отметил: «Для поступательного и  стабильного развития общин нужно решить вопрос инфраструктуры. В этом плане важно получение чистой и возобновляемой энергии. Наш банк уже финансирует общины Армении. Система, дающая чистую энергию – всего лишь одна из составляющих ее развития, но и наиболее важная, дающая общине возможность превращения своих преимуществ в бизнес-выгоду».
Он добавил также, что банк всегда будет рядом с предпринимателями, развернувшими бизнес-деятельность, и будет помогать им, начиная с финансирования до превращения указанных преимуществ в осязаемый результат.
Финансирование будет проводиться исключительно в армянских драмах, по годовой ставке в 9% на срок до 5 лет.