Լապշինը մտադիր է այցելել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, ով Արցախ այցելելու համար Ադրբեջանում բանտարկվել էր, ազատ արձակվելուց հետո կրկին մտադիր է այցելել Հայաստան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է հենց Լապշինը՝ տեղեկացնելով, որ Երևանում մասնակցելու է ապրիլի 20-22-ն անցկացվող Tour Expo 2018 միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին:
Նա կատակել է, որ Հայաստանում ներկայացնելու է Ադրբեջանում ունեցած իր «փորձառությունը»: «Ես զբոսաշրջային ցուցահանդեսի մասնակցելու նպատակով մեկնում եմ Երևան: Ներկայացնելու եմ իմ հեղինակային ծրագիրը՝ «Լապշինի հետքերով՝ Բաքվում»: Ծրագիրը կներառի թռիչք Մեհրիբան Ալիևիայի (խմբ.- Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ) անձնական ինքնաթիռով, հանգիստ Քյուրդախանի բանտում՝ all inclusive, և Բաքվի ծանր հանցագործությունները քննող դատարան: Տուրի արժողությունը՝ պայմանագրային… կատակ է:
Իրականում ցուցահանդեսին պատմելու եմ ճանապարհորդությունների մասին, հետաքրքիր է լինելու, այցելեք»,- գրել է Լապշինը:
Նա առաջին անգամ Հայաստան և Արցախ է այցելել 2011 թվականին:
Լապշինը ձերբակալվել էր 2016 թվականին Բելառուսում՝ Ադրբեջանի հարցման համաձայն: Պաշտոնական Բաքուն բլոգերին «սև ցուցակ»-ի մեջ էր ներառել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու համար:

Лапшин намерен посетить Армению
Гражданин России и Израиля, блогер Александр Лапшин, который за посещение Арцаха был арестован в Азербайджане, после освобождения вновь намерен посетить Армению. Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей страничке в Фейсбук сообщил сам Лапшин, написав, что в Ереване он примет участие в проходящем с 20 по 22 апреля международной туристической выставке Tour Expo 2018.
Он пошутил, что представит в Армении свой опыт, приобретенный в Азербайджане. “Я еду в Ереван с целью посетить туристическую выставку. Представлю свою авторскую программу “По следам Лапшина – в Баку”. Программа включит в себя полет в личном самолете Мехрибан Алиевой (первая леди Азербайджана, - ред.), отдых в тюрьме Кюрдахана - all inclusive, и бакинский суд по тяжелым преступлениям. Стоимость тура – договорная… шутка. На самом деле, на выставке я расскажу о путешествиях. Будет интересно, приходите”, - написал Лапшин.
Лапшин первый раз посетил Армению и Арцах в 2011 году.
В 2016 году он был арестован в Беларуси, по запросу Азербайджана. Официальный Баку включил блогера в “черный список” за посещение Нагорно-Карабахской Республики.
Верховный суд Беларуси 7 февраля 2017 года отказал в протесте Лапшина, связанном с решением Генеральной прокуратуры Беларуси, согласно которому Лапшин должен был быть экстрадирован в Азербайджан. В тот же день Лапшин, в сопровождении сотрудников службы госбезопасности был специальным рейсом перевезен из Минска в Баку.
В бакинском суде по тяжелым преступлениям 20 июля, в отношении гражданина РФ и Израиля Александра Лапшина был вынесен вердикт, которым он был осужден на 3 года лишения свободы.