Չինաստանը պատրաստվում մաքսատուրքեր սահմանել ԱՄՆ-ից ներմուծվող 128 անուն ապրանքների վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը մարտի 23-ին հայտարարել Է, որ քննարկում Է ԱՄՆ-ից ներմուծվող մի շարք ապրանքների մաքսերի բարձրացման հնարավորությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Associated Press գործակալությունը:
ՉԺՀ-ի առեւտրի նախարարության հաղորդագրության մեջ ասված Է, որ այդ միջոցները կարող են ձեռնարկվել «հավասարակշռելու համար այն վնասը, որը Չինաստանի շահերին հասցվում Է ԱՄՆ-ի կողմից պողպատի եւ ալյումինի մաքսերի բարձրացումից»: Խոսքը վերաբերում Է 128 անուն ամերիկյան ապրանքների մաքսերի բարձրացմանը, որոնց ներմուծումը Չինաստան, 2017 թվականի վիճակագրությամբ, կազմել Է 3 միլիարդ դոլար: Մարտի 23-ին ուժի մեջ Է մտնում ԱՄՆ-ի նախագահի հրամանագիրը պողպատի եւ ալյումինի ներմուծման՝ համապատասխանաբար 25 տոկոս եւ 10 տոկոս մաքսերի սահմանման մասին:
Բացի դրանից, մարտի 22-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել Է 60 միլիարդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների ներմուծման մաքսեր սահմանել՝ հայտարարելով, որ ԱՄՆ-ի հետ առեւտրական հարաբերություններում Չինաստանի հավելուրդը դուրս Է եկել վերահսկողությունից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Китай опубликовал список товаров из США, на которые могут ввести пошлины
Китай в пятницу объявил, что рассматривает возможность повышения пошлин на ряд импортируемых из США товаров, как передает Арменпресс, об этом сообщает информагентство Associated Press.
В сообщении министерства коммерции КНР говорится, что эти меры могут быть предприняты "для того, чтобы сбалансировать ущерб, нанесенный китайским интересам повышением США пошлин на сталь и алюминий".
Речь идет о повышении пошлин на 128 наименований американских товаров, импорт которых в Китай, по статистике 2017 года, составил $3 млрд.
В пятницу вступает в силу указ президента США о введении пошлины на импорт стали и алюминия в размере 25% и 10% соответственно.
Кроме того, в четверг президент Дональд Трамп распорядился ввести пошлины на импорт китайских товаров стоимостью $60 млрд, заявив, что профицит Китая в торговых отношениях с США вышел из-под контроля.