Թրամփը պաշտոնից ազատեց ազգային անվտանգության խորհրդականին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի նախկին մշտական ներկայացուցիչ Ջոն Բոլտոնն ապրիլին գեներալ Հերբերտ Մաքմաստերին կփոխարինի ԱՄՆ-ի նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միացյալ Նահանգների ղեկավար Դոնալդ Թրամփը:
«Ես ուրախ եմ, որ, սկսած 2018 թվականի ապրիլի 9-ից, Ջոն Բոլտոնը կդառնա ազգային անվտանգության հարցերով իմ խորհրդականը»,- գրել Է Թրամփն իր թվիթերում: Ինչպես նշում Է CNN-ը, Թրամփը Բոլտոնի հետ մի քանի շաբաթ քննարկում Էր խորհրդականի պաշտոնում Մաքմաստերին փոխարինելու հնարավորությունը: Իրադրությանը ծանոթ աղբյուրի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի նախկին մշտական ներկայացուցիչը նախագահին խոստացել Է, որ «ինքը ոչ մի պատերազմ չի սկսի», եթե խորհրդական ընտրվի:
Ամերիկացի քաղաքական գործիչ Ջոն Բոլտոնը 1989-ից մինչեւ 1993 թվականն զբաղեցրել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի՝ միջազգային կազմակերպությունների գործերով օգնականի պաշտոնը: 2001-ից մինչեւ 2005 թվականը եղել Է պետքարտուղարի տեղակալը սպառազինությունների վերահսկողության գծով:
2005 թվականին նա դարձել Է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչը՝ կազմակերպությունում աշխատելով ավելի քան մեկ տարի: 2007 թվականից ավագ գիտական աշխատակցի պաշտոն Է զբաղեցնում Ամերիկայի ձեռնարկչության ինստիտուտում: Բոլտոնը հայտնի Է արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ իր պահպանողական հայացքներով: Նա կոշտ գծի կողմնակից Է այնպիսի երկրների նկատմամբ, ինչպիսիք են Հյուսիսային Կորեան, Իրանը, Կուբան, Ռուսաստանը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Трамп отправил в отставку советника по нацбезопасности
Экс-постпред США при ООН Джон Болтон в апреле заменит генерала Герберта Макмастера на посту советника президента США по национальной безопасности, как передает Арменпресс, об этом сообщает американский лидер Дональд Трамп.
"Я рад объявить, что, начиная с 9 апреля 2018 года, Джон Болтон станет моим новым советником по национальной безопасности ", - написал Трамп у себя в твиттере.
Как сообщает CNN, Трамп несколько недель обсуждал с Болтоном возможность замены Макмастера на посту советника. По словам источника, знакомого с ситуацией, экс-постпред США пообещал президенту, что "он не начнет никаких войн", если будет выбран в качестве помощника.
Американский политик Джон Болтон с 1989 по 1993 год занимал должность помощника госсекретаря США по делам международных организаций. С 2001 по 2005 год был заместителем госсекретаря по контролю за вооружениями.
В 2005 году он стал постпредом США при ООН, проработав в Организации больше года. С 2007 года занимает должность старшего научного сотрудника в Американском институте предпринимательства.
Болтон известен своими консервативными взглядами на внешнюю политику. Он является сторонником жесткой линии по отношению к таким странам, как Северная Корея, Иран, Куба, Россия.