Գիտնականները կապ են գտել մրգահյութի եւ մահվան վտանգի միջեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շաքար պարունակող ըմպելիքները, այդ թվում՝ մրգահյութերը, մեծացնում են սրտի եւ այլ հիվանդություններից մահվան վտանգը: Ինչպես գրել Է Medicalexpress-ը, այս եզրակացությանն են հանգել ամերիկացի գիտնականները, որոնք ուսումնասիրել են ավելի քան 17,9 հազար մարդկանց տվյալները, որոնց հսկել են վեց տարվա ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են ԱՄՆ-ի Սրտի հիվանդությունների ասոցիացիայի (American Heart Association) խորհրդաժողովում: Հիմք են վերցվել «Սրտի նոպա տարած մարկդանց մոտ աշխարհագրական եւ ռասայական տարբերությունների պատճառները» վերտառությամբ մյուս հետազոտության տվյալները:
Պարզվել Է, որ նրանց համար, ովքեր օրական 24 ունցիայից (680 գրամից) ավելի քաղցր ըմպելիքներ են խմում, սրտի եւ այլ հիվանդություններից մահվան վտանգը կրկնակի բարձր Է, քան նրանց մոտ, ովքեր մեկ ունցիայից պակաս են խմել: Դոկտոր Ջին Ուելշի խոսքով, որը գլխավորել Է հետազոտությունը, արդյունքները, որոնց հանգել են նա եւ նրա գործընկերները, ապացուցում են, թե որքան կարեւոր Է չչարաշահել շաքարը: Գիտնականների եզրակացությունները վերաբերում են միայն ըմպելիքներին. շաքարի մեծ պարունակությամբ ուտելիքի եւ սրտի հիվանդություններից մահվան վտանգի միջեւ ոչ մի կապ հայտնաբերել չի հաջողվել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые нашли связь между фруктовым соком и риском смерти
Напитки с содержанием сахара, в том числе фруктовых соков, увеличивает риск смерти от сердечных и других заболеваний. К такому выводу пришли американские ученые, изучившие данные более 17,9 тысячи человек, за которыми наблюдали в течение шести лет, как передает Арменпресс, об этом пишет Medicalexpress.
Результаты исследования представлены на конференции Американской ассоциации сердечных заболеваний (American Heart Association). За основу были взяты данные из другого исследование под названием "Причины географических и расовых различий у людей, переживших сердечный приступ".
Выяснилось, что для тех, кто выпивал больше 24 унций (680 граммов) сладких напитков в день, риск смерти от сердечных и других заболеваний был в два раза выше, чем у тех, кто выпивал меньше одной унции.
По словам доктора Джин Уэлш, возглавляющей исследование, результаты, к которым пришла она и ее коллеги, доказывают то, насколько важно не злоупотреблять сахаром.
Выводы ученых касаются только напитков: никакой связи между едой с высоким содержанием сахара и риском смерти от сердечных заболеваний обнаружить не удалось.