Միացյալ Նահանգները ձգտում է ավելացնել ՀՀ հետ երկկողմ առևտրի հնարավորությունները. ԱՄՆ փոխդեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում` ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի գրասենյակում մարտի 19-ին կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի երկրորդ նիստը:
Նիստը նախագահել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը և ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի տեղակալ Դանիել Մուլանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հայաստանի կողմից նիստին մասնակցել են՝ Արտաքին գործերի, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության և Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչները:
ԱՄՆ կողմի նիստի մասնակիցներն էին ներկայացուցիչներ ԱՄՆ պետքարտուղարությունից, գյուղատնտեսության, աշխատանքի ու առևտրի դեպարտամենտներից, ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայությունից, Սննդամթերքի ու դեղորայքի տեսչությունից և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունից:
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնեղ հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրին (չափորոշիչներ, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտներ, մաքսային համագործակցություն, սանիտարական և ֆիտոսանիտարական նորմեր, մտավոր սեփականության և աշխատանքային իրավունքներ), Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգին (GSP) և ներդրումներին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդի նիստի շրջանակներում կայացել է նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների «կլոր սեղան-քննարկում»` մասնակցությամբ Հայաստանում ամերիկյան առևտրային պալատի (AmCham) և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության ներկայացուցիչների:
Նիստի ավարտին ամփոփվել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրային օրակարգը և հստակեցվել են հետագա քննարկումների ու խորհրդակցությունների ոլորտները:
Մարտի 20-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանին և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Հարությունյանին ընդունել է Տնտեսական ու առևտրային հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Մանիշա Սինգը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսը ու ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առևտրի և ներդրումների ծավալների ընդլայնման երկուստեք պատրաստակամության համար: ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին ներկայացվել են Առևտրի ու ներդրումների խորհրդի նիստի արդյունքները և երկկողմ տնտեսական համագործակցության առաջնային ուղղությունները:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը բարձր է գնահատել նիստի աշխատաքի արդյունավետությունը, նշելով հետևյալը․ «Չափազանց արդյունավետ քննարկումներ եղան։ Մենք բավարարված ենք կողմերի պատրաստակամությամբ՝ համատեղ աշխատելու երկու երկրների միջև առևտուրը զարգացնելու ուղղությամբ։ Նիստի ընթացքում անդրադարձել ենք առևտրի և ներդրումների ոլորտում համագործակցության գրեթե բոլոր ուղղություններին։ Հայաստանի համար առանձնակի կարևորեցինք ԱՄՆ ներմուծման ընթացակարգերի վերաբերյալ  տեղեկատվության մատչելիությունը և այն քայլերը, որոնք կնպաստեն ներմուծման գործընթացների դյուրացմանը։ Քննարկեցինք նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գոյություն ունեցող խոչընդոտների վերացման հնարավորությունները։ Խորհրդի նիստը կարևոր հարթակ էր, որտեղ մենք ձևակերպեցինք մեր հետագա քայլերը և անելիքները։ Այժմ, կարծում եմ, անհրաժեշտ է ակտիվ աշխատել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները իրականացնելու համար»։
«Միացյալ Նահանգները կշարունակի Հայաստանի հետ աշխատել Առևտրի և ներդրումների հարցերով հայ-ամերիկյան խորհրդի շրջանակում՝ ձգտելով մեծացնել Հայաստանի հետ երկկողմ առևտրի և ներդրումների հնարավորությունները: Մենք կշարունակենք գործակցել Հայաստանի հետ տնտեսության բարեփոխման և գործարար ու ներդրումային միջավայրի ամրապնդման համար անհրաժեշտ քայլերի իրականացման հարցերում», - ասել է Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Ռաֆիկ Մանսուրը, ով մասնակցել է Առևտրի և ներդրումների հարցերով հայ-ամերիկյան խորհրդի երկրորդ նիստի աշխատանքներին:
Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով Խորհուրդը ստեղծվել է 2015թ. մայիսի 7-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև ստորագրված առևտրի և ներդրումների շրջանակային Համաձայնագրի դրույթների հիման վրա: Համաձայն համաձայնագրի 2-րդ հոդվածի՝ Խորհուրդը նախագահում են․ Հայաստանի կողմից՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, ԱՄՆ կողմից` ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի գրասենյակը:

Заместитель посла: США стремятся к увеличению возможностей двусторонней торговли с Арменией
Заседание вели заместитель министра экономического развития и инвестиций РА О. Азизян и заместитель торгового представителя США Дэниель Мулани. Об этом  «Арменпресс» сообщили в службе информации министерства экономразвития.
В состав армянской делегации входили высокопоставленные представители министерств труда и социальных вопросов, экономического развития и инвестиций, Государственной службы безопасности пищевых продуктов и Комитета по госдоходам и сборам.
С американской стороны участвовали   представители Госдепартамента, департаментов сельского хозяйства, труда и торговли, служб таможни и охраны границ, инспекций пищевых продуктов и лекарств и Агентства международного развития США.
Обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес, в том числе относящиеся к взаимной торговле (стандарты, технические препятствия, таможенное сотрудничество, санитарные и фитосанитарные нормы, интеллектуальная собственность и трудовые права), Всеобщей системе преференций (GSP)  и инвестициям.
Совместно с представителями частных компаний «Американская торговая палата в Армении» и «Кока-кола» прошел  круглый стол – обмен мнениями. По завершении встречи Совет подвел итоги заседания и уточнил темы дальнейших обсуждений и совещаний.
20 марта О. Азизяна и Р. Ованнисяна приняла помощник госсекретаря США по вопросам экономики и предпринимательства Маниша Сингх. Во встрече приняли участие также заместитель помощника госсекретаря США по вопросам экономики и бизнеса Брайан Макфитерс и посол Армении в США Григор Ованнисян.  На встрече также говорили о результатах заседания Совета и приоритетных направлениях экономического сотрудничества.
Стороны выразили удовлетворение двусторонней готовностью к углублению и расширению торговых связей и объема инвестиций.
Б. Макфитерсу были представлены результаты заседания Совета и приоритетные направления двустороннего экономического сотрудничества.
О. Азизян высоко оценил результаты заседания: «Очень продуктивное обсуждение. Мы удовлетворены готовностью сторон к совместной работе по развитию торговли между нашими странами. Были затронуты почти все сферы сотрудничества. Для Армении особенно важна доступность информации и те шаги, которые будут способствовать облегчению процесса импорта в США.
Мы также обсудили возможности  снятия преград в сфере ИТ, наши дальнейшие шаги. Теперь надо переходить к активной работе для реализации достигнутых договоренностей».
«США продолжат работу с Арменией в рамках Армяно-американского совета, стремясь к увеличению двусторонней торговли и инвестиций. Мы будем продолжать наше содействие  реформам экономики и укрепления деловой и инвестиционной привлекательности», - сказал заместитель посла США в Армении Рафик Мансур, принимавший участие в заседании Совета.
Совет по торговле и инвестициям Армения-США создан 7 мая 2015 г. на основе Рамочного соглашения между правительствами двух стран.
Согласно статьи 2 председателями Совета являются с армянской стороны -  министерство экономического развития и инвестиций РА, с американской стороны – офис Торгового представителя США.