Հայաստանում նավթամթերքի վերամշակման գործարանի կառուցման ծրագրի ներդրումների ծավալը կավելանա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը Եղվարդում նավթամթերքի վերամշակման ամբողջովին նոր գործարան կառուցելու ներդրումային ծրագրի հետ կապված ընդունեց նոր որոշում: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշեց, որ նախագծով նախատեսվում է «ԱՐՄՕՅԼ» ՓԲԸ-ի կողմից ՀՀ կառավարության 2015 թվականի դեկտեմբերի 24-ի որոշման մեջ ներդրումային ծրագրի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների նպատակով փոփոխել, լրացնել և հստակեցնել  ներմուծվող ապրանքների ցանկը: «Դրա արդյունքում ներդրումների ծավալը կավելանա 550 մլն դրամով և կհասնի 16,8 մլրդ դրամի: Արդյունքում կստեղծվի 150 նոր աշխատատեղ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Կարայանը:
«ԱՐՄՕՅԼ»-ին կառավարության 2015 թվականի դեկտեմբերի 24-ի որոշմամբ թույլատրվել էր ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծված սարքավորումների ԱԱՀ-ն հետաձգել 3 տարի ժամկետով:
Ըստ հիմնավորման, ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «ԱՐՄՕՅԼ»-ը կառուցում է նավթամթերքի վերամշակման ամբողջովին նոր գործարան` հագեցնելով այն տվյալ բնագավառում առկա ժամանակակից սարքավորումներով: Ծրագրի իրականացման արդյունքում ընկերությունը կկառուցի իր տեսակի մեջ եզակի նավթամթերքի վերամշակման գործարան ներքին շուկայում, կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր:

Volume of investments for construction of oil refinery in Armenia to increase
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. The Armenian government adopted a new decision over the investment program on constructing a completely new oil refinery in Yeghvard, reports Armenpress.
During today’s Cabinet meeting, minister of economic development and investments Suren Karayan said according to the program the ARMOIL CJSC will change, amend and specify the list of imported products in the government’s December 24, 2015 decision directed for the works being implemented within the frames of investment program. “This will result in increase of volume of investments by 550 million drams and will reach 16.8 billion drams. As a result 150 jobs will be created”, the minister said.
According to the government’s December 24, 2015 decision ARMOIL CJSC was allowed to postpone the VAT for imported equipment for a three-year term.
According to the explanation, ARMOIL CJSC constructs a completely new oil refinery within the frames of the investment program equipping it with the latest technologies. As a result of the implementation of the program the company will construct an oil refinery, the first of its kind in the domestic, and will provide with jobs.