Լուկաշենկոն պաշտոնական այցով ժամանում Է Վրաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն մարտի 22-ին երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանում Է Վրաստան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Բելառուսի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
Ներկայիս այցը կդառնա Լուկաշենկոյի երկրորդ պաշտոնական այցը այդ երկիր. առաջինը կայացել Է 2015 թվականի ապրիլին:
Այցի ծրագրով պլանավորված են Լուկաշենկոյի բանակցությունները Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ: Նախատեսվում Է, որ պետությունների ղեկավարները կքննարկեն առեւտրատնտեսական համագործակցության ներկա վիճակն ու զարգացման հեռանկարները: Կարծարծվեն նաեւ քաղաքականության բնագավառում համագործակցության հարցերը, միջազգային հարթակներում երկրների շփումները, աշխարհի ու տարածաշրջանի իրադրությունը: Բանակցությունների արդյունքում ծրագրվում Է ստորագրել մի շարք փաստաթղթեր:
Ինչպես ճշտել Է վրացական պետության ղեկավարի վարչակազմը, նախագահները հանդիպումներ կանցկացնեն դեմառդեմ եւ ընդլայնված ձեւաչափով: Բացի այդ պլանավորված են Լուկաշենկոյի հանդիպումները Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի, կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ: Միաժամանակ Թբիլիսիում կանցկացվեն Մինսկի օրերը (մարտի 21-23-ին) եւ վրաց-բելառուսական գործարար համաժողովը (մարտի 22-ին), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Лукашенко начинает официальный визит в Грузию
Президент Белоруссии Александр Лукашенко 22-23 марта посетит с официальным визитом Грузию, сообщила пресс-служба белорусского лидера, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Нынешний визит станет вторым официальным посещением Лукашенко этой страны: первый состоялся в апреле 2015 года.
Как сообщила пресс-служба белорусского лидера, программой визита Лукашенко запланированы официальные переговоры с Маргвелашвили.
Планируется, что главы государств обсудят нынешнее состояние и перспективы развития торгово-экономического сотрудничества. В том числе речь пойдет о расширении ассортимента и объемов поставляемой продукции, развитии производственной кооперации, создании совместных предприятий, взаимодействии в науке, образовании и медицине, сферах транспорта и логистики, реализации инфраструктурных проектов.
Лукашенко и Маргвелашвили также обсудят вопросы сотрудничества в области политики, контакты стран на международных площадках, ситуацию в мире и регионе. По итогам переговоров планируется подписание ряда международных документов.
Как уточнила администрация главы грузинского государства, президенты проведут встречи один на один и в расширенном формате. Затем в их присутствии будут подписаны ряд меморандумов, в частности, в банковской сфере, между министерствами здравоохранения и сельского хозяйства.
Кроме того, планируются встречи Лукашенко с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили, грузинским католикосом-патриархом Илией Вторым.
Одновременно в Тбилиси пройдут Дни Минска (21-23 марта) и грузинско-белорусский бизнес-форум (22 марта).