Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ը մայիսին կանցկացնեն Max Thunder համատեղ ռազմաօդային վարժանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ը մայիսին կանցկացնեն Max Thunder համատեղ ռազմաօդային վարժանքները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 21-ին հայտնել Է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը:
«Երկօրյա զորավարժությունների նպատակը, որոնք կմեկնարկեն մայիսի 11-ին, դաշնակիցների մարտական հմտությունների կատարելագործումն Է»,-ասված Է հակիրճ հաղորդագրության մեջ: Max Thunder վարժանքները, սկսած 2009 թվականից, տարեկան երկու անգամ անցկացվում են ռազմաօդային ուժերի գործողությունների հարավկորեական հրամանատարության եւ ԱՄՆ-ի յոթերորդ օդային բանակի հրամանատարության կողմից: Այս անգամ դրանց կմասնակցեն շուրջ 100 ինքնաթիռներ, այդ թվում՝ հարավկորեական F-15K-եր եւ ամերիկյան F-16-եր:
Ավելի վաղ Պենտագոնը հայտնել Է, որ ԱՄՆ-ը եւ Հարավային Կորեան ապրիլի 1-ին կվերսկսեն համատեղ զորավարժությունները, որոնք կասեցվել Էին Փհենչհանում Օլիմպիական խաղերի ընթացքում: Ծրագրվում Է, որ Foal Eagle վարժանքներին կմասնակցեն ԱՄՆ-ի 11,5 հազար զինծառայողներ եւ մինչեւ 290 հազար հարավկորեացի զինվորականներ: «Մեր համատեղ գործողությունները միտված են պաշտպանությանը, Հյուսիսային Կորեան չպետք Է դրանք որպես սադրանք դիտի»,- հայտարարել Է Պենտագոնի ներկայացուցիչը՝ ծովային հետեւակի գնդապետ Քրիստոֆեր Լոգանը: Մինչդեռ ԿԺԴՀ-ն հայտարարում Է, որ ամերիկա-հարավկորեական շարունակական զորավարժությունները սադրիչ բնույթ են կրում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Южная Корея и США проведут в мае совместные маневры ВВС Max Thunder
Республика Корея и США проведут в мае совместные маневры ВВС Max Thunder. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в среду южнокорейское министерство национальной обороны.
"Цель двухнедельных учений, которые стартуют 11 мая - отработка боевых навыков союзников", - говорится в кратком сообщении.
Max Thunder проводятся дважды в год, начиная с 2009 года, южнокорейским командованием операциями ВВС и командованием седьмой воздушной армии США. На этот раз в них примут участие около 100 самолетов, в том числе южнокорейские F-15K и американские F-16.
Южнокорейское минобороны ранее сообщило, что Республика Корея и США начнут 1 апреля масштабные совместные военные маневры, которые ранее были отложены из-за зимней Олимпиады в Пхёнчхане.
"Учения стартуют 1 апреля и будут проводиться в том же масштабе, что и в предшествующие годы", - отмечается в кратком сообщении. Военное ведомство при этом не уточнило, сколько времени продлятся маневры и какое число войск будет задействовано в них.
В январе Вашингтон и Сеул договорились о приостановлении совместных маневров до окончания зимних Паралимпийских игр в Пхёнчхане, на которых присутствовали спортсмены, чиновники и артисты из КНДР. Зимняя Паралимпиада завершилась в минувшее воскресенье.
Пхеньян решительно выступает против проведения ежегодных южнокорейско-американских маневров, считая их подготовкой к потенциальному вторжению на территорию КНДР. В то же время лидер КНДР Ким Чен Ын сказал членам южнокорейской делегации во время встречи в начале этого месяца в Пхеньяне, что он понимает позицию Сеула и невозможность приостановить данные маневры или отложить их на более поздний срок.