Սարկոզին շարունակում Է ցուցմունքներ տալ Նանտերում. AFP
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին, որը մարտի 20-ին կալանքի տակ Է վերցվել 2007 թվականին Լիբիայի կողմից իր նախընտրական արշավի անօրինական ֆինանսավորման գործով հարցաքննության ենթարկվելու համար, մարտի 21-ին վերադարձել Է Նանտեր, որտեղ շարունակելու Է ցուցմունքներ տալ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Agence France-Presse-ը (AFP): Անցած գիշեր Սարկոզին անցկացրել Է Փարիզի 16-րդ օկրուգում գտնվող իր տանը: Գործակալության տվյալներով՝ Ֆրանսիայի նախկին նախագահի ավտոմեքենան առավոտյան ժամանել Է Նանտեր, որտեղ գտնվում Է Կոռուպցիայի, ֆինանսական եւ հարկային իրավախախտումների դեմ պայքարի կենտրոնական վարչության գրասենյակը: Ֆրանսիայի օրենքների համաձայն, Սարկոզիի նկատմամբ կալանքը կարող Է տեւել 48 ժամ, ինչից հետո նրան կա՛մ պետք Է մեղադրանք առաջադրեն, կա՛մ ազատ արձակեն առանց մեղադրանքներ առաջադրելու:
Նիկոլա Սարկոզին ոստիկանության կողմից բերման Է ենթարկվել մարտի 20-ին եւ հարցաքննության տարվել իր մերձավոր օգնականներից մեկի՝ Բրիս Օրտեֆյոյի հետ միասին, որը նրա նախագահության օրոք մի քանի հանգուցային նախարարական պաշտոններ Է զբաղեցրել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: Саркози вернулся в Нантер для дачи показаний
Экс-президент Франции Николя Саркози, заключенный во вторник под стражу для проведения допроса по делу о незаконном финансировании Ливией его предвыборной кампании 2007 года, в среду вернулся в Нантер для продолжения дачи показаний. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Agence France-Presse (AFP).
Минувшую ночь Саркози провел в своем доме, расположенном в 16-м округе Парижа. По данным агентства, автомобиль бывшего президента Франции прибыл в Нантер, где располагается офис Центрального управления по борьбе с коррупцией, финансовыми и налоговыми правонарушениями, около 08:00 по парижскому времени (10:00 мск). Согласно французским законам, задержание Саркози может продлиться 48 часов, после чего ему либо должны предъявить обвинения, либо же выпустят без предъявления обвинений.
Николя Саркози был задержан полицией во вторник и препровожден на допрос вместе с одним из своих ближайших помощников Брисом Ортефё, занимавшим во времена его президентства ряд ключевых министерских постов.