«Հանդիպում» հայկական տեքստիլի հետ. «TextilLegProm»-ը միջազգային մատակարարների համար օր է նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ թեթև արդյունաբերության ոլորտի 5 ընկերություն միասնական տաղավարով մարտի 20-23-ը Մոսկվայում մեր երկիրը ներկայացնում են «TextilLegProm» միջազգային ցուցահանդեսում։ «ՏեքստիլԼեգՊրոմը» տարեկան 2 անգամ անցկացվող տոնավաճառ-ցուցահանդես է, որտեղ աշխարհի 25 երկրից ավելի քան 2000 ընկերություն ներկայացնում է տեքստիլ արտադրանք և թեթև արդյունաբերության սարքավորումներ։ Այն իր 42 000 քմ տարածքով համարվում է աշխարհի ամենամեծ 50 ցուցահանդեսային միջոցառումներից մեկը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից,  «TextilLegProm»-ը միջազգային մատակարարների, միջին և խոշոր գնորդների համար հայաստանյան արտադրողների հետ բիզնես հանդիպում է կազմակերպել, որին «Լենտեքս», «Ալեքս տեքստիլ», «Արշալույս», «Մոսինի» և «Սարտոն» ընկերությունները կներկայացնեն արտադրական կարողությունները և արտահանման ենթակա նմուշները։ Բացի այդ, 50-րդ հոբելյանական ցուցահանդեսի կատալոգը կներկայացնի Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի վերջին տարիների ձեռքբերումները։
«Որևէ երկրի արտադրողների հետ հատուկ հանդիպման կազմակերպումը բացառիկ միջոցառում է միջազգային էքսպոյի շրջանակում, որը հայաստանյան արտադրողների բանակցային հնարավորությունները պարզապես բազմապատկում է։ Վստահաբար, որոշիչ է եղել հայաստանյան տեքստիլ ոլորտի արագ աճն ու արտահանման ներուժը»,- նշել է ՀԶՀ Միջազգային համագործակցության թիմի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը։
«ՏեքստիլԼեգՊրոմը» գործնական պայմանավորվածությունների արդյունավետ հարթակ է. անցած տարվա 2 ցուցահանդեսների ընթացքում հայաստանյան արտադրողներն ավելի քան 730 միլիոն դրամի արտահանման պայմանագրեր են կնքել։

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. With the support of the Development Foundation of Armenia (DFA) 5 companies in the light industry will be presented with a joint pavilion at the TextilLegProm international exhibition in Moscow on March 20-23, the DFA told Armenpress.
“TextilLegProm” is a fair-exhibition held twice a year, where textile production and light industry equipment are presented by more than 2000 companies from 25 countries of the world. It is considered as one of the largest 50 exhibition events in the world with its 42 000 square meter area.
TextilLegProm has initiated a business meeting for international distributors, middle and large buyers with Armenian producers, where “Lentex”, “Alex Textile”, “Arshaluys”, “Mosini” and “Sarton” companies will introduce their capacities and exportable samples. In addition, the catalog of 50thjubileeexhibition will present achievements of Armenian textile sector in recent years.
“The organization of a special meeting with the producers of any country is an exclusive event within the framework of international expo, which simply multiplies the negotiation opportunities of Armenian producers. Surely, the rapid growth and export potential of Armenian textile sector were decisive”, the DFA International cooperation team leader Mr. Narek Aleksanyan said.
“TextilLegProm” is a platform of effective practical arrangements: during the last year's 2 exhibitions, Armenian producers have signed export contracts of more than 730 million AMD.